Elképesztő víztömeg lehetett az ősi Marson

Wei Luo, az Észak-Illinoisi Egyetem geográfusa új vizsgálatában azt elemezte, hogy mennyi vízre lehetett szükség a Mars ősi völgyrendszerének feltöltéséhez.

A Mars felszínét egykor víz borította
Kép: Wikipedia
Az új tanulmány azt az elképzelést erősíti, mely szerint a vörös bolygón egykor jóval melegebb volt az éghajlat, a felszínen pedig aktív volt a víz körforgása – számol be az Természettudományok Haladását Támogató Amerikai Egyesület oldala, az EurekAlert.
Az égitestet vizsgáló szondák és marsjárók régen felfedték, hogy a Mars felszínét egykor a víz is formálta. Az, hogy pontosan mennyi folyadék lehetett jelen, megosztja a tudományos világot.
A Nature Communications-ben megjelent új tanulmányban Luo kollégáival egy új algoritmussal számolta ki, hogy mennyi vízre volt szükség a bolygó völgyrendszerének feltöltéséhez. A számítógépes programot arra fejlesztették ki, hogy meghatározzák a Mars felszínén található völgyhálózat teljes kiterjedését. A völgyek mélységét a bolygóról készült felvételek elemzésével állapították meg.
A szakértők által adott legalacsonyabb becslés is 10-szer nagyobb vízmennyiséget mutatott, mint a legtöbb korábbi szimuláció.
Luo szerint a Mars felszínén a víz többször keresztülfuthatott, a körforgás fenntartásához egy hatalmas vízfelületre volt szükség. „A korai Marsot úgy képzelném el, mint ami itt van nekünk a Földön – egy óceánnál, tavakkal, futó folyókkal és esőzéssel” – mondta a szakértő.
A kutató hozzátette, egy fontos dolog továbbra is hiányzik a bolygó korai történetének megértéséhez. A klímamodellek eddig nem tudtak olyan marsi éghajlatot reprodukálni, amely elég meleg lett volna a víz körforgásának biztosításához. Éppen ezért rengeteg munkára lesz még szükség, hogy összeegyeztessék az egykor nagy mennyiségben jelen lévő marsi víz bizonyítékait.