Hiába kerestek, nem találtak bolygót a közeli rendszerben

A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) által közölt képen az elsőre nem túl látványos pontok sorozata két barna törpe mozgását mutatja. A képet a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) eszközével, a Hubble űrtávcsővel készítették.

A Luhman 16AB barna törpéinek mozgása
Kép: ESA/Hubble & NASA, L. Bedin et al.
A Hubble 3 év alatt hozta létre azt a 12 felvételt, amelyeket felhasználva a kutatók elkészítették az égitestek mozgását ábrázoló képet – számol be a NASA. A Luigi Bedin, a Padovai Csillagvizsgáló munkatársa által vezetett csapat képes volt nyomon követni, hogy miként kering egymás körül a Luhman 16AB nevű rendszer két barna törpéje.
A páros mindössze 6 fényévre található, az Alfa Centauri és a Barnard-csillag rendszere után ez a harmadik legközelebbi rendszer a Földhöz. Közelsége ellenére a Luhman 16AB-t csak 2013-ban fedezte fel a Pennsylvaniai Állami Egyetem csillagásza, Kevin Luhman.
A rendszer két központi objektuma, a Luhman 16A és a Luhman 16B egy-egy barna törpe, melyek egymáshoz viszonylag közel keringenek – csupán háromszor távolabb, mint a Föld a Naptól. Éppen ezért vizsgálatuk a Hubble pontosságának és nagy felbontásának remek bemutatója volt.
A szakértők az űrteleszkópot nem csak arra használták, hogy elemezzék az objektumok mozgását, hanem arra is, hogy felfedezzenek egy esetlegesen ott bujkáló égitestet. Az Európai Déli Obszervatórium Nagyon Nagy teleszkópjának korábbi kutatása ugyanis arra utalt, hogy a Luhman 16AB-ben egy exobolygó is lehet. A csapat a barna törpék keringésének hosszú távú és részletes vizsgálatával ezt az elképzelést akarta igazolni, az analízis azonban nem fedte fel a keresett objektumot. Úgy tűnik, a két barna törpe nagyobb bolygótárs nélkül, magányosan mozog.