Amerika egyre zöldebb, és ennek az egész világ örülhet
Először haladta meg a szél- és napenergiával létrehozott villamos energia aránya a 10 százalékot az Egyesült Államok teljes havi villamos energia termelésében. Ez hatalmas áttörés az országban.
Szélturbinák Texasban
Fotó: Wikipedia
A sikerről az Amerikai Egyesült Államok Energetikai Információs Hivatala (EIA) számolt be. 2016-ban az államokban az átlagos havi villamosenergia-termelés 7 százaléka származott szél- és napenergiából. Idén márciusban azonban a 10 százalékot is meghaladta.
A szél és a napfény termelékenysége szezonális mintákat követ, hiszen az időjárás alapvetően meghatározza ezen alternatív energiaforrások hatásosságát. Ehhez jönnek még a helyi éghajlati sajátosságok.
Amerikában például Texasban és Oklahomában, illetve a környező államokban rendszerint tavasszal a legmagasabb a szélerővel történő energia-előállítás, míg Kaliforniában inkább a nyári hónapok a szelesebbek.
Nem meglepő módon az Egyesült Államokban nyáron a napsütéses órák száma miatt mindenhol jelentősen emelkedik a napenergia termelékenysége. Az országban a közüzemi méretű naperőművek közel felénél használnak valamilyen napkövető technológiát, így javítva a szezonális teljesítményt.
Az utóbbi évek adatai alapján a szakértők azt várják, hogy a szél- és napenergiával előállított villamos energia 2017 áprilisában ismét meg fogja haladni a 10 százalékot. A termelés a nyárra minden bizonnyal visszaesik majd.
Mióta az EIA 2014-ben elkezdte méri az állami és magántulajdonban lévő telepek teljesítményét, mindig ősszel és tavasszal rögzítették a legnagyobb termelékenységet. Mivel ebben az időszakban jóval kevesebb energiát használnak fel, a szél- és napenergia a teljes előállításban is ekkor teszi ki a legnagyobb részt.
A 2016-os éves adatok alapján a két energiaforrás kombinációjával Texas termelte a legtöbb energiát – az államban főleg a szélre építenek. Texas jóval több áramot állít elő a szél felhasználásával, mint bármely másik állam. A termelés egészéből Iowában szakította ki a legnagyobb szeletet a szél- és napenergia alapú előállítás: itt 2016-ban a teljes mennyiség 37 százalékát hozták létre alternatív energiaforrásokkal.
Amerika Kína után a világ második legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója. A felszabaduló gázok nem csupán a környezetet szennyezik, de az üvegházhatást erősítve a felmelegedést is gyorsítják. Éppen ezért, ha az országban növekszik a megújuló energiaforrások szerepe, az az egész világra pozitív hatással lehet.
Összeállította: Lugosi Péter