Sosem készült ilyen részletes felvétel egy idegen csillagról
Egy nemzetközi kutatócsapat az Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA) segítségével készítette el az eddigi legrészletesebb felvételt egy idegen csillag felszínéről.
Az ALMA felvétele a Betelgeuséről
Fotó: ESO/ALMA/P. Kervella
A szakértők a Földtől 650 fényévre található Betelgeusét elemezték – számol be a Dublin Institute for Advanced Studies (DIAS) oldala. A vörös szuperóriás az Orion csillagképben fekszik.
A szakértők bíznak benne, hogy az égitest vizsgálata magyarázatot adhat arra, hogy miként melegedik fel az efféle csillagok atmoszférája, illetve hogy hogyan távozik az anyag az objektumokból.
Eamon O’Gorman, a DIAS csillagásza szerint az ALMA lehetőséget ad arra, hogy megörökítsék a közeli csillagok felszíni alakzatait, és hogy közvetlen módon is megmérjék ezen formációk hőmérsékletét.
„Évtizedek óta tudjuk, hogy a Betelgeuse látható felszíne nem egységes, de az ALMA most gyönyörű részleteiben mutatta be, hogy a belső légkörében a hőmérséklet szintén nem egységes. Úgy tűnik, hogy ezeket a hőmérsékletingadozásokat mágneses terek okozhatják, ahhoz hasonlóan, mint amit a Napnál, a hozzánk legközelebbi csillagnál látunk” – mondta a kutató.
Az égitest mérete elképesztő, nagyjából 1400-szor nagyobb a Napnál. Ahogy a Betelegeuséhez hasonló óriási csillagok alakulnak, nagy mennyiségű anyagot dobnak ki magukból a csillagszél segítségével. Ezen kitörésekben rengeteg nehéz elem van, melyekből később a bolygók, vagy éppen csillagok újabb generációi épülhetnek fel.
Pierre Kervella, a Párizsi Obszervatórium munkatársa és a kutatócsapat tagja szerint bár a Betelgeuse nem a Naprendszerhez legközelebbi csillag, mérete miatt remek célpontja az ALMA képalkotásának. A vizsgálat bemutatta, hogy az ALMA képes arra, hogy részleteiben elemezze a legnagyobb égitestek felszínét.
A chilei Atacama-sivatagban található ALMA 66 hatalmas antennájával a világ legnagyobb rádióteleszkópja. Mivel a rendszert alkotó távcsövek akár 16 kilométeres távolságba is elkülöníthetőek, az ALMA elképesztő felbontással dolgozhat.
Összeállította: Lugosi Péter