A század végére 2 milliárdra nőhet a klímamenekültek száma
A Cornell Egyetem új tanulmánya szerint a tengerszint emelkedése sokkal hamarabb fog problémát okozni, mint eddig hittük.
Menekülttábor a Kongói Demokratikus Köztársaság területén
Fotó: Wikipedia
Charles Geisler, a Cornell Egyetem szociológusa szerint az éghajlatváltozásból fakadó probléma sokkal hamarabb fog jelentkezni, mint gondolnánk – számol be az egyetem oldala.
Az emberi populáció a becslések alapján 2050-re 9, 2100-ra pedig 11 milliárdosra fog nőni. A több ember ellátásához több élelemre és termőterületre lesz szükség, az éghajlatváltozás azonban nem nekünk fog kedvezni. Mivel az óceánok vize egyre emelkedik, és ezzel a termékeny part menti övezetek mind elvesznek, jelentősen zsugorodik majd a termelésre használt régiók nagysága.
Az új tanulmány szerint 2060-ra 1,4 milliárd ember kerekedhet fel a tengerszint emelkedése miatt, 2100-ra ez a szám akár 2 milliárdra is nőhet.
Geisler úgy véli, rengeteg olyan terület lesz, amely a háborúk, az erőforrások hiánya, a városok terjeszkedése, a termelékenység csökkenése és egyéb tényezők miatt képtelen lesz befogadni ezeket a menekülteket. Ugyanakkor bizonyos régiókban, például Kínában és Floridában, ahol a szárazföldi és a tengerparti földek használatát az éghajlat- és népességváltozás miatt összehangolják, találhatnak megoldást.
A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy a területek zsugorodása sok helyen kompromisszumokhoz és konfliktusokhoz fog vezetni a földhasználatban. Ez feltehetőleg azzal fog járni, hogy bizonyos országokban eladják az állami földeket, hogy a településeknek kedvezzenek.
Geisler szerint nagy a nyomás az emberiségen, hogy a jelenlegi szinten tartsa az üvegházhatású gázok kibocsátását. A megoldás kulcsa a határokon átívelő együttműködés lehet.
Összeállította: Lugosi Péter