Már a neandervölgyiek is ápolták fogaikat

A Kansasi Egyetem kutatói szerint olyan fogvájók által hagyott barázdákat azonosítottak 130 ezer éves neandervölgyi fogakon, melyek egy korai fogápolási technikára utalnak.

Neandervölgyi fogak
Fotó Davidid Frayer/University of Kansas
David Frayer, az egyetem antropológusa szerint a felfedezés a neandervölgyi fogápolás bizonyítéka – számol be az EurekAlert. Úgy tűnik, ősi rokonaink úgy próbálták kezelni a fogproblémát, hogy bevágták, megkarcolták és eltörték a rendellenes fogakat. A kutató úgy véli, hasonlót várnánk el egy modern embertől is. „Mindenkinek volt már fogfájása, és tudjuk, hogy milyen, ha az embernek problémája van egy beékelődött foggal” – mondta Frayer. Az elemzésben többek közt Davorka Radovčić, a horvát Természettudományi Múzeum munkatársa is részt vett.
A szakértői csapat egy neandervölgyi állkapcsának négy bal alsó fogát elemezte. A maradványok a horvátországi Krapina közelében kerültek elő – a lelőhelyen 1899 óta folytatnak ásatásokat. A közelben Frayer és Radovčić korábban több érdekes neandervölgyi leletet is feltárt, az elmúlt években ezeket vizsgálták meg újra.
A két kutató fénymikroszkóp segítségével elemezte a fogakon található kopásra, karcolásra és zománcsérülésre utaló nyomokat.
Annak ellenére, hogy a fogakat külön-külön találták meg, a korábbi vizsgálatok során sikerült rekonstruálni elhelyezkedésüket. Bár magát az állkapcsot nem tanulmányozták, a szakértők így is felismerték, hogy a fog egykori tulajdonosának komoly fájdalmai lehettek. Két fog – egy zápfog és egy előzápfog – is kitolódva helyezkedett el, ezeken, illetve a mögöttük található fogakon több bevágást is azonosítottak. Úgy tűnik, az érintett neandervölgyi megpróbálta valamivel megnyomni sajgó fogait.
A csapat egyelőre nem tudta meghatározni, hogy milyen eszközökkel hajtotta végre a beavatkozást. A legvalószínűbb, hogy csontot, vagy valamilyen keményebb fűszárat használt.
Frayer szerint a legkorábbi, a fog tisztogatására utaló, bizonyíték nagyjából 2 millió éves. A szakember úgy véli, nem meglepő, hogy egy neandervölgyi képes volt a szájápolásra, ugyanakkor nincs még egy olyan ősi rokonunk, amely ilyen összetett módon próbálta volna kezelni saját fogfájdalmát.
A kutató szerint a felfedezés illeszkedik abba a képbe, mely alapján a neandervölgyiek át tudták alakítani személyes környezetüket.
Összeállította: Lugosi Péter