Szúnyogok segíthetik a törvényszéki szakértők munkáját
A Nagoja Egyetem kutatói új vizsgálatukkal bebizonyították, hogy a szúnyogokból kinyert emberi vérrel akár két nappal a vérszívás után is elvégezhető a DNS-analízis.
Gyűrűs szúnyog Kép: Wikipedia
Azok a törvényszéki szakértők, akik a rovarokban található emberi vér elemzésével foglalkoznak, igencsak örülnek a vérszívók jelenlétének. A technikával ugyanis következtetni lehet arra, hogy ki volt jelen egy adott színhelyen – sőt, egy nap a módszert talán a bizonyítás során is felhasználhatják majd. Ehhez azonban mindenképpen szükséges, hogy egy vérszívó is jelen legyen és „vegyen vérmintát” az elkövetőtől.
Az viszont régóta kérdéses, hogy a szúnyogokban mennyi idő alatt bomlik le a vér, és így mikor válik használhatatlanná a minta a DNS-elemzés szempontjából. A Nagoja Egyetem munkatársainak új vizsgálata most megválaszolhatja a kérdést – számol be az EurekAlert.
Hirosige Juudzsi, a tanulmány vezető szerzője szerint több alanyt is megkértek arra, hogy engedjék a szúnyogoknak, hogy vért szívjanak belőlük. A csapat ezután hagyott időt a rovaroknak a vér lebontására, majd polimeráz-láncreakciós (PCR) módszert használtak a minták elemzéséhez.
A PCR egy bevett eszköz a kriminalisztikában a DNS egy kis darabjának megsokszorosítására. A technikával egyetlen töredéknyi mintából több ezer vagy millió kópia készíthető, megkönnyítve az elemzést. A vizsgálatban a csapat arra használta a módszert, hogy ellenőrizzék, mennyi DNS maradt az emésztett vérben, illetve hogy felmérjék, melyik résztvevőkhöz tartoztak az analizált minták.
Felső sorban: dalos szúnyog (Culex pipiens pallens), az alóban: ázsiai zebraszúnyog (Aedes albopictus). Az (a) jelűek éhesek; (b): éppen a vérszívás után; (c): 24 órával a vérszívás után; (d): 72 órával a „táplálkozás” után.
Fotó: Toshimich Yamamoto (EurekAlert)
A csapat két szúnyogfajjal dolgozott, az egyes rovarokból a vérszívás után más-más időpontokban nyertek ki vért. A kutatás felfedte, hogy a mintákkal akár két nappal a vérszívás után is azonosítani lehet az alanyokat. Nagyjából a harmadik napon azonban a vér lebontása használhatatlanná tette a DNS-eket.
Jamamoto Tosimicsi, a csapat vezetője szerint vizsgálatuk volt az első, amely szisztematikusan alkalmazta a modern DNS-alapú profilalkotó technikákat, hogy ellenőrizze a szúnyogból kinyert vér igazságügyi analízisének használhatóságát.
„Reméljük, hogy ez segíteni fog a helyszínelőknek, hogy megbízható bizonyítékokat gyűjtsenek, melyek felhasználhatóak a vizsgálatok irányításához és a rábizonyítások alátámasztásához” – mondta a szakember. Tosimicsi hozzátette, újabb kutatásokra lesz szükség a módszer pontosításához, valamint annak alaposabb meghatározásához, hogy meddig marad elemezhető a szúnyogokban a vér.