Tengerbe dobták az Orion űrhajót

Bár az Orion indulására még várni kell, a NASA már megkezdte a különböző gyakorlatok lebonyolítását.

Gyakorlat Galveston partjainál
Fotó: NASA
A jövőben, amikor az asztronauták az Orionnal visszatérnek mélyűri küldetésükről, valahol a Csendes-óceánba fognak érkezni. Bár ekkorra útjuk legnehezebb részén már túl lesznek, az űreszközből való kikecmergés és a szárazföld elérése sem lesz könnyű feladat. Éppen ezért a landolás utáni tennivalókat is be kell gyakorolniuk az űrhajósoknak.
A NASA és az Amerikai Védelmi Minisztérium munkatársai a texasi Galveston partjainál tesztelték az Orion elhagyási tevékenységét különböző helyzetekben – számol be az űrhivatal oldala. A legénység gyakorlatozása alatt az Orion, a GSDO (Ground Systems Development and Operations), a parti őrség, a tengerészet és a légierő szakértői értékelték, hogy miként tud a csapat egymagában, illetve segítséggel kiszabadulni a kapszulából.
A mérnökök és az asztronauták azt az új szkafandert is tesztelték, melyet kifejezetten az Orion legénységének fejlesztettek. Az űrruha az 1990-es években létrehozott, a fel- és leszállásokkor használt biztonsági szkafander, az ACES (Advanced Crew Escape System Pressure Suit) egy módosított változata.
Az első Orion űrkapszulát 2011-ben kezdték el építeni, 2014-ben pedig már meg is történt az első személyzet nélküli tesztrepülés. A tervek szerint az űreszköz először 2021-ben repülhet majd legénységgel a fedélzetén. Amennyiben a szerkezet minden teszten jól szerepel, a jövőben a mélyűrbe – például a Marsra – szállíthatja az űrhajósokat.