Aggasztó dologról árulkodnak az ősi cunamik nyomai
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Egy nemzetközi kutatócsapat egy indonéziai barlangban fedezte fel azokat az üledékrétegeket, melyek több ezer éves cunamikról árulkodnak.
![](https://ng.24.hu/uploads/2017/07/201707-Barlang2.jpg)
A kutatók több ezer éves rétegeket elemeztek
Fotó: Rutgers University-New Brunswick
Benjamin Horton, az új tanulmány társszerzője a Rutgers Egyetem munkatársa szerint a 2004-es pusztító indiai-óceáni szökőár a több millió tengerparti lakost és a tudományos közösséget is meglepte. A szakértő úgy véli, felfedezésük is azt bizonyítja, hogy még mindig nem tudjuk megjósolni, mikor lesz a következő nagy földrengés – számol be a Rutgers Egyetem oldala.
„A cunamik nem egyenletesen oszlanak el az időben” – mondta Charles Rubin, a tanulmány vezető szerzője és a Nanyang Műszaki Egyetem földfigyelő intézetének kutatója. A szakértő hozzátette, eredményük aggasztó képet fest: bár a szökőárak közt hosszú idő is eltelhet, előfordulhat, hogy csak pár évtized választ el egymástól két jelentős cunamit.
A kutatók Szumátra nyugati részén, egy tengerparti barlangban fedezték fel az ősi szökőárak nyomait – a 2004-es cunami óriási pusztítást végzett a környéken. A barlangban különböző rétegeket találtak, melyeket 7900-2900 évvel ezelőtti szökőárak hoztak létre. A 2900 évnél fiatalabb rétegeket a 2004-es katasztrófa teljesen elmosta.
A barlang bejáratánál olyan kőzeteket azonosítottak, melyekben jól konzerválódtak a homokrétegek. Mivel ez a terület sztratigráfiai szempontból tiszta volt, a szakértők a sziklák alatti rétegeket elemezték. A kutatók szénizotópos kormeghatározási módszert is használtak.
Az analízis alapján az elmúlt 5000 év során 11 cunami érintette a térséget. A csapat arra jutott, hogy a vizsgált időszakban két szökőár-mentes évezred is volt, igaz, olyan évszázad is akadt, melyben négyszer sújtotta katasztrófa a régiót.
Rubin csapata régóta foglalkozik a 2004-es cunamit is okozó Szundra-ívvel. Több helyen is vizsgálták már az árok történetét, a tökéletes lelőhelyet azonban sokáig nem találták. Végül egy régész, Patrick Daly javaslatára kezdtek el dolgozni a szumátrai barlangban, ahol végül sikerült bepillantást nyerniük az igen aktív árok életének elmúlt évezredeibe.