3500 éves leletek kerültek elő a tengerből, Horvátország partjainál

A maradványokat a tengerben 3 méteres mélységben találták meg.

Kép: Mate Patrica, Zadari Egyetem
Horvátország már rengeteg régészeti kincset adott a tudománynak, igaz, így is számtalan lelet vár még felfedezésre az országban. Meglepő lehet, de a maradványok egy része nem a szárazföldön, hanem a tengerben található: az évezredek során több települést is elnyelt a víz.
A Zadari Egyetem régészeti csapata évek óta folytat feltárásokat a Pasman-csatornánál található lelőhelynél, Ricula közelében. A Biograd na Morutól 6 kilométerre, víz alatt fekvő egykori település a becslések alapján 3500 éves lehet – számol be a Total Croatia News.
A szakértőket Mato Ilkic, Mate Patrica és Dario Vujevic vezette. A 3 méter mélyen található lelőhelynél a kutatók 2014-ben azonosítottak egy, az időszámítás előtt 1500 körül létrejött települést. A területen folyó feltárás igen jelentős, ugyanis a régió korai történetéről a lelőhely felfedezése előtt viszonylag keveset tudtak a kutatók.
A Zadari Egyetem csapata a közelmúltban újabb figyelemreméltó leleteket talált: agyagfazekakra és díszes füllel ellátott agyagkupákra bukkantak. Korábban a szakértők más típusú maradványokat is azonosítottak itt, például olyan faeszközöket, melyeknek funkcióját egyelőre nem sikerült megismerni. Riculánál kőbalták és szarvasagancsból készült tárgyak töredékei is előkerültek már – utóbbiak feltehetőleg halászhálók elkészítéséhez használt tűk voltak.
A helyi leletek tipikusan törtélelem előtti, tengerparti közösségekre jellemző tárgyak. A szakértők úgy vélik, hogy a település fokozatosan vált lakatlanná, és valamikor a 16. században süllyedt el.
A terület eddigi legjelentősebb lelete egy kőmalom maradványa, ez ugyanis azt bizonyítja, hogy az ősi civilizáció már foglalkozott gabonatermesztéssel. A malom szintén 3500 éves, ezzel ez a legősibb efféle építmény, melyet Horvátországban valaha találtak.
Korábban három feltárás zajlott már a területen, a mostani a negyedik. Az egyetem szakértőinek célja az, hogy teljesen feltérképezzék a lelőhelyet, és megőrizzék azt a jövő generációinak.