Valószínű olvadt nukleáris üzemanyagot találtak Fukusimánál
Egy víz alatti robot lávaszerű anyagot talált a fukusimai atomerőműnél. A szakértők szerint a kőzet olvadt nukleáris üzemanyag lehet.
Fotó: TEPCO
A Tokiói Elektromosenergia-szolgáltató Vállalat (TEPCO) szerint a lerakódást a robot a 3-as reaktor alatt található tartály alján fedezte fel – számol be a Phys.org. A szakértők korábban is gyanakodtak arra, hogy nukleáris anyag szivároghatott a tengerbe a fukusimai katasztrófa után.
Az apró, mindössze egy vekni kenyérnyi méretű víz alatti robot három napon át vizsgálta a helyszínt, kutatása 2017. július 22-én ért véget. A vállalat szóvivője szerint nagy esély van arra, hogy a tartálynál felfedezett anyag fém és nukleáris üzemanyag keveréke. A robot által készített képeket a TEPCO csapata a közeljövőben tovább elemzi.
A TEPCO szerint az új képek a 2011-es katasztrófa óta az első legvalószínűbb bizonyítékai a szivárgásnak. Az akkori földrengés és cunami hatására három reaktorban teljes zónaolvadás történt, az 1986-os csernobili eset óta ez volt a legsúlyosabb atomerőmű-baleset.
A nukleáris üzemanyag maradványainak felfedezése kulcsfontosságú az atomerőmű leszerelésében. Nem lehetetlen, hogy a teljes folyamat csak évtizedek múlva fejeződik be.
A TEPCO februárban egy másik reaktorhoz, a 2-eshez is küldött egy robotot. Akkor a szerkezet rekordmagasságú sugárzást mért, később azonban meg kellett szakítani a küldetését, ugyanis igen lassan mozgott, és nem tudta elérni célpontját, a nyomástartály alatti területet – ahol feltehetőleg szintén távozott olvadt nukleáris anyag.
A japán kormány korábban úgy számolt, hogy az atomerőmű teljes leszerelése – a fertőtlenítést is beleszámolva – akár 21,5 billió jenbe, azaz megközelítőleg 504 billió forintba is kerülhet. A magas sugárzás miatt a folyamat akár 4 évtizedig is eltarthat.