Membránreaktorokkal csökkenthetjük a szén-dioxid-kibocsátást

Az új, kerámiából készült ionvezető membrán a jelenlegi technikák remek alternatívája lehet, ráadásul a szén-dioxid-kibocsátást is csökkentheti.

Fotó:: Wikipedia
Az elkövetkező évtizedekben a megújuló energiaforrások kiaknázása és a hatékony energiafelhasználás nem lesz elegendő az üvegházhatás célzott korlátozásához. Ahhoz, hogy elérjük a párizsi klímaegyezmény kitűzéseit, a szén-dioxid begyűjtésére és elraktározására is szükség lesz. Ez akár a gáz üzemanyaggá történő hatékony átalakítását is magába foglalhatja. A szakértők úgy vélik, hogy utóbbival 2030-ra akár 15 százalékkal is csökkenteni tudnánk az európai szén-dioxid-kibocsátást.
A jelenlegi módszerek azonban nem elég költséghatékonyak és energiatakarékosak. Egy olyan membrán használata, amely képes elkülöníteni az oxigént, sokkal jobb lenne. Ezzel a technikával ugyanúgy létre tudnánk hozni a tiszta anyagot, igaz, az üzemanyag égetésével magas szén-dioxid koncentrációjú gáz termelődne. Egy másik lehetőség olyan szintetikus üzemanyag előállítása, amely a membránon a szén-dioxid és a hidrogén reakciójával jön létre.
A Twentei Egyetem és a Jülich Kutatóközpont szakérői úgy döntöttek, létrehoznak egy olyan rendszert, melyet utóbbi folyamathoz használhatnak fel – számol be a Twentei Egyetem oldala. A vékony, kerámiából készült ionvezető lemez egyfajta reaktorként működik, amely a magas hőmérsékleten és nagy nyomáson kombinálja a membrán elválasztó képességét egy kémiai reakcióval, melynek végén szintetikus üzemanyag vagy alapvető vegyületek jönnek létre.
A csapatot Wilhelm Meulenberg, a Twentei Egyetem és a Jülich Kutatóközpont munkatársa vezeti. Míg a twentei kutatók a membrán ipari alkalmazásának kidolgozásán munkálkodnak, a jülichi szakemberek a reaktorhoz szükséges alkotóelemekkel foglalkoznak.
Meulenberg szerint a két csapat jól kiegészíti egymást, éppen ezért a közeljövőben a két intézet közt szorosabb együttműködés alakulhat ki. A szakember úgy véli, hogy megközelítőleg 5-10 évre lesz szükség, mire az új membrános módszer a gyakorlatban is elérhető lesz.