Vörös bőrű marslakók
Rézbőrű, nagy szemű, langaléta – Chris Impey, az Arizonai Egyetem kutatója szerint így festhetnek majd marsi utódaink.
Illusztráció: Adobe Stock
Ha ugyanis sikerül kolóniát létrehozni a vörös bolygón, és az elszigetelten élő telepesek képesek lesznek szaporodni is, testük már a marsi körülményekhez fog alkalmazkodni. Egy elszigetelt populáció esetében nem ritka, hogy új faj alakul ki; jól példázzák ezt a csak egy-egy szigeten honos (például madár-) fajok, amelyek rokonai a kontinenseken is megtalálhatók.
A legóvatosabb becslések is több ezer évre teszik a Mars-lakó emberfaj kialakulását. Ez ugyan evolúciós szempontból kevésnek számít, ám a Marson jóval erősebb kozmikus sugárzás éri a telepeseket, emiatt pedig a mutációk száma is minden bizonnyal nő.
A gyengébb gravitáció következtében a Marson cseperedett gyerekek magasabbak lesznek, mint földi társaik. Mivel a vörös bolygón kevesebb a fény, elképzelhető, hogy a telepesek bőre és haja kifakul. Ám a téma másik szakértője, Scott Solomon szerint épp az ellenkezője valószínű, mivel az erős pigmentáció véd a sugárzástól.
Ő úgy véli, a telepesek bőre, haja rőt árnyalatot ölt. Szintén a sötétebb környezet miatt az is elképzelhető, hogy a szemek mérete megnő, és a koponya is robusztusabb lesz. Beláthatatlan még, mikor válik valóban külön fajjá a marsi ember; a szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy a szociokulturális különbség előbb lesz számottevő, mint a biológiai.