A dinoszauruszok korából származó növényre bukkantak Amerikában

Richard McCourt, a Drexel Egyetem munkatársa kollégáival olyan növényre bukkant, melyről korábban azt hitték, már rég kihalt az Atlanti-óceántól nyugatra.

Lychnothamnus barbatus
Kép: Paul Skawinski, University of Wisconsin Extension
McCourt szerint a Lychnothamnus barbatus túlélése nem egy ökológiailag eget rengető dolog, de megváltoztatja az észak-amerikai algák világáról alkotott képet. A felfedezésről a Drexel Egyetem oldala számolt be.
A faj mintáit 2012-2016 között gyűjtötték be 14 wisconsini és 2 minnesotai tóból. A szakértők az Atlanti-óceántól nyugatra utoljára argentínai kréta kori fosszíliákban láthattak Lychnothamnus barbatust. McCourt azt mondta, azonnal tudták, hogy valami olyannal találkoztak, melyről korábban úgy hitték, rég kipusztult. A szakember a minták azonosításában és genetikai elemzésében vett részt.
A Lychnothamnus barbatus viszonylag ritka abban a régióban, ahol felfedezték, igaz, Európa, Ausztrália, Új-Zéland és Pápua Új-Guinea bizonyos területein még ma is nagy számban fordul elő. Az alga meglehetősen nagyra, akár 30 centiméteresre is megnőhet, így furcsa, hogy csak most bukkantak rá Amerikában. Persze az is elképzelhető, hogy nem is a tudósok hibájából nem találták meg eddig. McCourt úgy véli, lehetséges, hogy a növény teljesen új a régióban. A szakértő szerint az élőlényhez hasonló fajok hajók ballasztvizével, tengeri útvonalakon és folyóvizeken kerülhetnek be a területre.
Az sem elképzelhetetlen ugyanakkor, hogy a Lychnothamnus barbatus régóta jelen van, de a helyi tavakat és patakokat túl keveset vizsgálták ahhoz, hogy felfedezzék. Bár egyelőre az algát csak 16 tóban azonosították, nem lehetetlen, hogy a dinoszauruszok korából származó növény Észak-Amerika egyéb térségeiben is fennmaradt.
A Lychnothamnus barbatus további egyedeinek megtalálását azonban nehezíti, hogy a kutatók még nem tudják pontosan, hogy milyen környezetet is kedvel az élőlény.