Végre kiderült, miként nézett ki a legősibb virág

A kérdés nagyjából 140 éve, Charles Darwin óta foglalkoztatja a kutatókat

Kép: Hervé Sauquet/Jürg Schönenberger
A virágos növények több mint 300 000 fajukkal messze a legváltozatosabb növények a Földön, pedig csoportjuk csupán 140 millió éve jelent meg, a növények evolúciójának kései szakaszában. Eredetük, illetve a kréta korban meginduló gyors fejlődésük régóta, nagyjából 140 éve foglalkoztatja a biológusokat – a jelenségre először Charles Darwin hívta fel a tudomány figyelmét.
A Juerg Schoenenberger, a Bécsi Egyetem kutatója, valamint Hervé Sauquet, a Dél-Párizsi Egyetem munkatársa által vezetett szakértők most talán választ adhatnak arra a kérdésre, hogy miként néztek ki az első virágok – számol be a Bécsi Egyetem oldala.
A szakértők a virágok struktúrájára vonatkozó adatokat kombinálták azokkal a DNS alapú információkkal, melyek a virágok evolúciójára vonatkoznak. Az elemzés legmeglepőbb eredménye, hogy az új modell alapján a virágok őse nem hasonlított a korábban elképzelt létformákra.
“Amikor végre megkaptuk a teljes eredményeket, kissé megijedtem, aztán rájöttem, hogy valójában nagyon is van értelmük” – mondta Sauquet. A kutató hozzátette: korábban senki sem gondolkodott hasonló módon a virágok korai fejlődéséről, pedig sokkal könnyebben magyarázható az alakulásuk az új forgatókönyv alapján.
A tanulmány szerint az ősi növény kétnemű volt, egyszerre tartozott termő és porzó is a faj egyedeihez. Az élőlény sziromszerű szervei három koncentrikus körben helyezkedtek el – a mai virágok többségének ennél kevesebb sorba rendeződnek szirmai.
Eddig úgy hitték, hogy a virágok közös ősének szervei spirálban álltak. Schoenenberger azt mondta, felfedezésük kérdéseket vet fel a növényvilág fejlődésére vonatkozó korábbi elképzelésekkel kapcsolatban.
A csapat azt is rekonstruálni tudta, hogy miként néztek ki a virágok azokon a pontokon, amikor evolúciós családfájukon fontos szétválások történtek. Maria von Balthazar, a Bécsi Egyetem munkatársa szerint ez az első alkalom, amikor világos képet sikerült festeni a virágok korai fejlődéséről.
A kutatás sikerei ellenére továbbra is számtalan kérdés maradt, hiszen a növények fosszilis rekordja még mindig hiányos. A szakértők bíznak benne, hogy vizsgálatuk fontos előrelépést jelenthet az élőlények evolúciójának alaposabb megértése felé.