Így kavarog egy napfolt

A Nap aktív régiói igen látványos jelenségeket okozhatnak.

2017. július 5-én a NASA Solar Dynamics Observatory nevű műholdja egy aktív régiót vett észre csillagunkon. A következő napokban az eszköz tovább figyelte a terület növekedését, majd július 17-én meg is örökítette a komplex és heves mágneses mező forgatagát.
A napfoltot ábrázoló képet látható és extrém UV-fényben készült felvételek kombinálásával hozták létre. A fotón jól kivehető, hogy miként kavarognak a részecskék a mágneses mező vonalai mentén.
Az összetett mágneses mezők gyakran eredményeznek érdekes naptevékenységeket. A Solar Dynamics Observatory 13 napon át tartó elemzése során az AR12665 nevű aktív régió rengeteg látványos jelenséget okozott: több flert, egy masszív koronakidobódást és egy szoláris energikus részecskeeseményt is előidézett.
A szerkezet által megörökített területhez hasonló mágneses anomáliák bizonyos esetekben bolygónkon is érzékelhető hatásokkal járnak. A koronakidobódások és flerek megzavarhatják a rádiós kommunikációt és a radarokat, mágneses vihart idézhetnek elő, de akár a műholdakban és szondákban is kárt tehetnek.
A Solar Dynamics Observatorymég 2010-ben indult el, feladata olyan adatok gyűjtése, melyek segíthetnek a Nap-Föld rendszer alaposabb megértésében. A szerkezet elsősorban a Nap változékonyságával, illetve ennek hatásainak elemzésével foglalkozik.