Olaszország is csatlakozik az aszteroida-vadászathoz

Az Olasz Űrügynökség ismertette legújabb terveit: céljuk egy olyan robotizált napelemes űreszköz létrehozása, amely képes egy földközeli aszteroidát Hold körüli pályára állítani.

Kép: NASA
Az Olasz Űrügynökség (ASI) kutatóinak célja az, hogy olyan űreszközt alkossanak, mellyel képesek egy Holdon túli aszteroidát közelebb hozni – számol be a Springer. A European Physical Journal Plus folyóiratban megjelent tanulmányukban Marco Tantardini és Enrico Flamini, az ASI munkatársai azt írják, így fognak bekapcsolódni a NASA által 2013-ban meghirdetett küldetésbe, az Asteroid Redirect Mission-be (ARM). Az olasz csapat a többlépcsős program robotikus fázisban fog részt venni.
Amellett, hogy a misszió a távolabbi emberi űrutazás előkészítője lesz, bolygóvédelmi szempontból is fontosnak ígérkezik, hiszen a veszélyes aszteroidák elleni hosszú távú védelem kidolgozásának alapja lehet.
Az ARM szakemberei már számtalan ötlettel előálltak, hogy milyen eszközzel is tudnák elvontatni a kiszemelt kisbolygót. Az olasz kutatók csatlakozása a gravitációs vontató nevű koncepció megvalósítását segíti.
Az elképzelés alapja egy olyan szerkezet kifejlesztése, amely képes elterelni a Földre veszélyes aszteroidákat, anélkül, hogy érintkeznie kellene az objektumokkal. Az eszköz a gravitációs mezőt használná fel az égitest mozgatásához.
A Nemzetközi Űrállomás után az emberi űrmissziók következő lépése 2025-ben jöhet el, amikor a NASA vezetésével asztronautákat juttathatnak egy Föld közeli aszteroidára. Ez a küldetés valójában egy nagyobb misszió, egy emberes Mars-expedíció előkészítője lehet.
Az ARM program egyik célja egy olyan robotizált, napenergiával működő űreszköz eljuttatása a mélyűrbe, amely képes megközelíteni, jellemezni, befogni, majd közelebb vontatni egy kisbolygót. Az olasz csapat feladata a jövőben az lesz, hogy növeljék a szerkezet teherbírását.
Az űreszköz a tervek szerint stabil pályára állítja majd a kiszemelt objektumot, így az űrhajósok könnyebben elérhetik majd azt.