Hatalmas dinoszaurusz- és mamuttemetőt találtak Szibériában

Orosz kutatók minden idők egyik legnagyobb dinoszaurusz- és mamutlelőhelyét azonosították Szibériában.

Kép: The Siberian Times
A szakértők a közép-oroszországi Csulim folyó közelében fekvő Bolsoj Ileknél fedezték fel a lelőhelyet – számol be a Siberian Times. A maradványokra véletlenül bukkant rá 2017 nyarán a Szergej Leszcsinszkij, a Tomszki Állami Egyetem munkatársa által vezetett kutatócsapat.
„Nem számítottak arra, hogy megtalálják a csontokat” – áll az egyetem közleményében. A terület mélyebb rétegeiben növény- és húsevő dinoszauruszok kövületeit, feljebb pedig mamutok, gyapjas orrszarvúk és ragadozók maradványait azonosították.
Leszcsinszkij szerint a gyapjas mamutok csontjai szinte mind töröttek voltak. Mivel a leleteken nem találtak ragadozók harapásaira utaló nyomokat, könnyen elképzelhető, hogy a sérüléseket ősi emberek okozták.
Bolsoj Ileknél korábban kevés mezozoikumi kövületet tártak fel, most azonban a 120-100 millió éves leletek felfedezésével nagy mennyiségű fosszíliára bukkantak. Az újonnan feltárt lerakódás sokban hasonlít a Kemerovói terület Sosztakovszkij jar nevű lelőhelyére, amely Oroszország egyik dinoszaurusz- és mamutmaradványokban leggazdagabb helyszíne.
Leszcsinszkij csapata azt tervezi, hogy folytatja az ásatásokat Bolsoj Ileknél. A szakértők bíznak benne, hogy a vizsgálattal sikerül emberi tevékenységhez, például fegyverhasználathoz köthető jeleket is azonosítaniuk.