Örömhír: kecskerákokat fotóztak a Balatonban
Az állatok nagyon hasznosak ökológiai szempontból. Kevesebb az angolna, ezért növekedik a számuk. Ne bántsuk őket!
Fotó: Babodi Gergő / hajozas.hu
Egyre több a kecskerák a Balaton déli partján, mert az angolna jóval kisebb számban található már meg a tóban – írta a Hajózás.hu. A portál szerint ezek az állatok nagyon hasznosak ökológiai szempontból az édesvízekben. Táplálkozásukkal hozzájárulnak a vizek tisztulásához.
Dr. Kiszely Pál biólogus, kutató-tanár elmondta, a kecskerákok nagyon fontos szereplői a vizeknek, mert gyakorlatilag mindenevők. Fő táplálékuk a növényi maradványok, törmeléket, de az elpusztult dögöket is megeszik, ilyen módon tisztítják a vizeket. Elég rejtőzködő életet élnek, javarészt éjszaka mozognak, napközben behúzódnak a kövek közé, vagy a maguk által készített agyagos területeken lévő kis üregekbe. Éjszaka táplálkoznak, növekedésük nagyon lassú: 10 centis méretet nagyjából 4 év alatt érik el.
A tanár úr tájékoztatott, hogy Magyarországon három rákfaj őshonos. Ebből az egyik a Balatonban most lefotózott kecskerák, másik a folyami vagy nemesrák, ez szintén megtalálható a Balatonban. A harmadik rákfaj a kövirák, amely a Pilis hegyi patakjaiban található. Mind a három rákfaj VÉDETT és a kifogásuk szigorúan TILOS!
A balatoni rákok elszaporodásának oka, hogy kevesebb lett az angolna. A biológus fölvázolta, hogy az angolna telepítése a 70-es 80-as években hatalmas gazdasági üzlet volt. 1962 és 1991 között 83 millió ivadékot telepítettek a Balatonba. Az így termelt hal pedig elsősorban német piacra ment, amiért valutát kaptak. Akkoriban egész Európában az angolna bizonyult a legmagasabb áron eladható mezőgazdasági terméknek. A telepítést 1991-ben befejezték a nagy angolnapusztulással egy időben, becslések szerint 350 tonna pusztult el, ennek oka máig tisztázatlan.
Most viszont, újra megjelentek kecskerákok a Balatonban, sőt számuk növekszik, hisz a parti kövek között védtelenül megbújó egyedeknek kevésbé kell tartaniuk az angolnától.
Fotó: Babodi Gergő / hajozas.hu
Dr. Kiszely Pál egyik célja, hogy megvalósuljon a Balatonban élő rákok feltérképezése. Kedvező körülmények között 50-250 ikrát is raknak a rákok, így ha a körülmények továbbra is kedvezőek, egy-két év alatt el tudnak szaporodni. Az édesvízi rákok az Antarktisz kivételével mindenhol ott vannak a világon, a legtöbb rákfaj Ausztráliában él, több mint 90.
Az emberre teljesen ártalmatlan állatok, így ha a Balatonban kecskerákkal találkoznak, ne féljenek tőle!
Bővebben a hajozas.hu oldalon olvashatnak a balatoni kecskerákokról.