Gyönyörű Kármán-örvényeket örökítettek meg az űrből
A különleges jelenség a magyar származású Kármán Tódorról kapta nevét.
Kármán Tódor 1912-ben írta le azt a folyamatot, melynek során hosszú, spirális felhőminták alakulnak ki. Az úgynevezett Kármán-féle örvények – vagy, ahogy angol nyelvterületen ismerik, von Kármán-örvényutak – akkor jönnek létre, amikor az erős szél útjába egy nem áramvonalas test, például egy tengeren fekvő sziget kerül. A találkozás hatására az objektumnál ellentétes forgásirányú örvények alakulnak ki.
A jelenség egyébként nemcsak a levegőben, hanem egyéb gázokban illetve folyadékban is megfigyelhető – igaz, a felhőknél a leglátványosabb.
A műholdak gyakran örökítenek meg Kármán-féle örvénysorokat. 2017. május 24-én például a Suomi NPP-n található eszköz, a VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) készített felvételt a Guadeloupe-sziget mellett megjelent örvényútról. A vulkáni sziget a Csendes-óceánon, a mexikói Alsó-Kalifornia partjainál fekszik.
Carlos Torres, az Alsó-Kaliforniai Autonóm Egyetem munkatársa szerint a kavargó minta formája a szélerősségtől függ. Mivel a légmozgások évszakonként változnak, az örvények igen változatos irányúak és szerkezetűek lehetnek.