A Föld eljegesedése idézte elő az állatvilág megszületését
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) munkatársainak sikerült kiderítenie, hogy miként jelentek meg bolygónkon az első állatok.
Kép: Wikipedia
Jochen Brocks, az ANU csapatának vezetője szerint a kutatók közép-ausztráliai lerakódásokat elemeztek. A szakértők porrá őrölték a kőzeteket, majd kivonták az ősi organizmusoktól származó molekulákat – számol be az egyetem oldala.
„Ezek a molekulák arról árulkodnak, hogy 650 millió éve óriási ökológiai fordulat következett be, az algák elterjedésével” – mondta a kutató. Brocks úgy véli, ezen lények elszaporodása olyan folyamatot indított el az élővilágban, mely nélkül ma nem lennének emberek.
50 millió évvel az algák elburjánzása előtt drámai esemény zajlott a bolygón: az úgynevezett hógolyó-Föld periódusa. Az érintett időszak során, mintegy 50 millió éven keresztül a bolygó teljesen fagyott volt.
A hatalmas gleccserek egész hegyeket porlasztottak szét, nagy mennyiségű tápanyagot szabadítva fel. Mikor egy extrém felmelegedéssel a világ megolvadt, a folyók a tengerekbe mosták a tápláló törmeléket. A későbbi lehűléssel aztán az óceánokban az algák szaporodására ideális környezet jött létre. A baktériumok által uralt vizekben ekkor jelentek meg a bonyolultabb organizmusok. Brocks szerint az algák a tápláléklánc alapjaivá váltak, elég energiát biztosítottak a komplex ökoszisztéma kifejlődéséhez.
Amber Jarrett, a csapat tagja hozzátette, már a kőzetekben található molekuláris fosszíliák azonosításakor tudták, hogy hatalmas tudományos áttörést értek el. Úgy tűnik, hogy a hógolyó-Földnek közvetlen szerepe volt az összetett élet kialakulásában: az állatvilág gyakorlatilag hóból és jégből született.