Furcsa szögből örökítették meg a Jupiter Nagy Vörös Foltját

Nem a bolygó borult fel, csak a Juno űrszonda járt „rossz helyen” a kép készítésekor.

Fotó: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt /Seán Doran
Az ember ahhoz van szokva, hogy az égitestekről készült felvételeken az objektum északi pólusa felfelé, a déli sarka pedig lefelé helyezkedik el. A Jupiterről készített új fotón azonban a bolygó kissé különös szögben látható.
A felvételt a Juno űrszondán található JunoCam képalkotó hozta létre még 2017. július 11-én. A nyers fotót később két amatőr kutató, Gerald Eichstädt és Seán Doran alakította át színes és látványos képpé. A felvétel születésekor az űreszköz megközelítőleg 16500 kilométer magasan szállt a gázbolygó fellegei fölött, a Jupiter -36,9 fokos szélességén.
A fotón érdekes szögben tűnik fel a Nagy Vörös Folt. A bolygó híres vihara déli szélesség 20 fok körül fekszik, a képen látható sötét, függőleges felhősáv pedig a Jupiter egyenlítőjével párhuzamos – a kép tehát a megszokotthoz képest el van döntve. Az ingadozó nagyságú Nagy Vörös Folt észak-déli irányban 10 000-14 000 kilométer, kelet-nyugati irányban pedig 24 000-40 000 kilométer kiterjedésű. Az alakzat jóval nagyobb, mint a Föld, igaz, mérete folyamatosan csökken.
Bár a Jupiter Nagy Vörös Foltját már az 1830-as években leírták, egészen múlt hónapig a kutatók nem vizsgálhatták meg közelebbről a jelenséget. Július 11-én a Juno – amely megközelítőleg egy évvel korábban állt Jupiter körüli pályára – több felvételt is készített a hatalmas viharról.
A szonda nyers adatai online elérhetőek, a fotók feldolgozásába már számtalan amatőr is csatlakozott.