Eltorzult galaxist örökített meg a Hubble

Ha két rendszer kölcsönhatásba lép egymással, különös formációk alakulnak ki.

Kép: NASA/Hubble/ESA
A gravitáció alapvetően meghatározza a kozmosz mozgásait. A tömegvonzás összetereli a kisebb és nagyobb galaxisokat, a párosok pedig idővel olyan közel kerülnek egymáshoz, hogy hatni kezdenek egymásra. Ezen folyamatnak érdekes következményei lehetnek: a gravitáció miatt eltorzulhatnak, szétszakadhatnak, vagy éppen összeütközhetnek a rendszerek.
A NASA és ESA közös eszköze, a Hubble űrtávcső 2017 augusztusában az IC 1727-et örökítette meg – számol be a NASA. A galaxis épp látványos kölcsönhatásban van szomszédjával, az NGC 672-vel. A rendszerek közelsége mindkét galaxist egyértelműen befolyásolja, az eldeformálódás azonban elsősorban az IC 1727-en figyelhető meg. A rendszer szerkezete feltűnően aszimmetrikus és meg van csavarodva, fényes magja pedig eltolódott a középpontjából.
Az efféle egymásra ható galaxisokban a kutatók gyakran figyelnek meg extrém csillagformálódást és újonnan kialakult csillagcsoportokat. A szakértők úgy vélik, hogy a jelenség hátterében a gravitáció porra és gázra gyakorolt kavaró, újraelosztó és tömörítő ereje áll.
Az IC 1727 és az NGC 672 elemzése közben a tudósok valami különöset fedeztek fel. A kutatók mindkét rendszerben egyszerre azonosítottak 20-30, illetve 450-750 millió éves csillagszületésből eredeztethető kitöréseket. Ennek magyarázata az lehet, hogy a páros tagjai valóban interakcióban vannak, és ahogy közelednek egymáshoz, felkavarják a másik objektum a porát és gázát.