Veszélyes aszteroidára tapad a csillagászok szeme

Hétmillió kilométeres "biztonságos távolságban" halad el a Föld mellett pénteken a Florence nevű aszteroida, amely 4,35 kilométeres átlagos átmérőjével a legnagyobb földközeli kisbolygók közé tartozik.

Fotó: NASA
Noha nagy mérete és a Föld pályájának metszése miatt a Florence a “potenciálisan veszélyes” kategóriába sorolható, a kisbolygó egészen biztosan nem ütközik össze a Földdel – közölték svájci csillagászok.
Méretei miatt a Florence sokkal fényesebben fog majd csillogni az égen, mint a mindössze 650 méter átmérőjű 2014 JO25 aszteroida, amely áprilisban 1,8 millió kilométeres távolságban száguldott el a Föld mellett.
A Florence szeptember 1-jei elhaladását számos teleszkóppal figyelik majd, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA radarméréseket is tervez. A csillagászok szerint egy jó távcsővel – felhőtlen idő esetén – gyakorlott megfigyelők maguk is láthatják az aszteroidát péntek este, amint nagy sebességgel elszáguld a Vízöntő, a Delfin és a Csikó csillagképek találkozásánál.
A kisbolygót Schelte J. Bus amerikai csillagász fedezte fel 1981 márciusában, de a nevét Carolyn Shoemaker aszteroidakutató javasolta, Florence Nightingale, a szakképzett betegápolás megalapítója emlékére.