Az emberek már 13 000 éve letelepedtek Közép-Amerikában

A mexikói Tulum környékén fekvő Chan Hol-barlangból származó csontok arról árulkodnak, hogy az emberek már a késő pleisztocén alatt településeket hoztak létre Amerikában.

Kép: Nick Poole, Thomas Spamberg
Régóta folyik a tudományos vita, hogy mikor is telepedtek le az emberek a kontinensen. Bár a földrészről származó korai leletek többsége meglehetősen töredékes, Tulum közelében előkerültek már kifejezetten jó állapotban konzerválódott maradványok.
Wolfgang Stinnesbeck, a Heidelbergi Egyetem munkatársa kollégáival a közelmúltban a Chan Hol-barlangban feltárt csontvázat vizsgálta meg – számol be a Science Daily. A szakértők célja az volt, hogy új információkat gyűjtsenek az első letelepedettekről.
A kutatók a lelet uránium-, szén- és oxigénizotópjait, illetve azt a helyi állócseppkőt elemezték, amely a medencecsonton keresztül nőtt.
Az analízis alapján a maradványok mintegy 13000 évesek. Ez azt jelenti, hogy a Chan Hol-barlang az egyik legkorábbi hely Amerikában, ahol az emberek letelepedtek. A vizsgálat újabb bizonyítéka annak, hogy az emberek a korábbi elmélethez képest jóval előbb, megközelítőleg 22 000 éve érkeztek meg a földrészre.
A szakértők tanulmányukban kiemelték, hogy az idők során jelentkező éghajlatváltozás befolyásolhatta az eredményeket. Remélhetőleg a jövő kutatásai során meg tudják majd állapítani, miként hatott a klíma a csontokra.