Zseniális várostervező volt az ősi amerikai civilizáció
Egy új tanulmány szerint a Mexikó területén fekvő romváros, Teotihuacan, sokkal jelentősebb volt, mint eddig hittük.
Kép: Wikipedia
Ha az embert arra kérik, hogy nevezzen meg egy, a konkvisztádorok érkezése előtti kiemelkedő amerikai népcsoportot, általában az aztékok, az inkák vagy a maják jutnak eszébe. Michael E. Smith, az Arizonai Állami Egyetem munkatársa szerint azonban volt egy hasonlóan jelentős civilizáció, a teotihuacani – számol be a De Gruyter.
Smith a romvárosról készült térképet hasonlította össze más, korábbi és későbbi közép-amerikai városokéval. Az analízis rávilágított: Teotihuacan sokkal különlegesebb volt, mint korábban hittük. A kutató szerint a település szerkezetét csak évszázadokkal később, és csupán részben tudták lemásolni.
Teotihuacan más mezoamerikai civilizációkkal is aktív kapcsolatokat tartott fenn. A város időszámítás szerint 100-650 között élte fénykorát, ebben a korszakban a település a világ egyik legnagyobb városa volt. A szakértők nem tudják, hogy kik emelték Teotihuacan, ahogy azt sem, hogy az alapítók milyen kapcsolatban álltak a későbbi lakókkal.
A kutatók azt sem értik, hogy végül miért hagyták el a várost. Egyes elméletek szerint az elnéptelenedést egy idegen csoport támadása, polgárháború, természeti katasztrófa, vagy ezek kombinációja váltotta ki.
Az aztékok, akik jóval Teotihuacan bukása után emelkedtek fel, nagy tiszteletben tartották az ősi települést: úgy vélték, hogy mind a teotihuacaniaktól származnak. Hogy így volt-e, vagy sem, az kérdéses, az viszont biztos, hogy a titokzatos civilizáció óriási hatást gyakorolt az azték kultúrára.
Magát a várost is az aztékok kezdték el Teotihuacannak nevezni – a kifejezés jelentése „az istenek szülőhelye”. Úgy gondolták, a város a Világegyetem teremtésének helye. Az új tanulmány most azt is bebizonyította, hogy Teotihuacan nem csupán az aztékok világnézetét, de későbbi fővárosuk, Tenocstitlan kialakítását is befolyásolta.
A legtöbb ősi közép-amerikai város hasonló módon épült, Teotihuacan azonban több szempontból is kilóg a sorból – a települést sokkal gondosabban tervezték meg, és területe is jóval nagyobb volt, mint a korabeli városoké.
Teotihuacanban olyan házakat is emeltek, melyekben több otthont is kialakítottak. Az ipari forradalom előtt az efféle építmények igen ritkán fordultak elő. Teotihuacan szerkezete teljesen egyedi volt a korszakban, és később is csak az aztékok kísérelték meg reprodukálni.