Nem hallják saját hangjukat a parányi brazíliai békák

Az állatvilágban teljesen példátlan a jelenség.

Kép: Sandra Goutte
Az angol nyelvterületen tökvarangyokként ismert nyergesbékafélék a délkelet-brazíliai erdők avarjában élnek, és a világ legkisebb békái közé tartoznak. Egy nemzetközi kutatócsapat most felfedezte, hogy a családhoz tartozó két faj tagjai egyszerűen nem hallják saját hívóhangjukat – számol be a Science Daily.
Ez egy igen egyedi jelenség az állatvilágban: a szakértők nem ismernek olyan esetet, amikor a kommunikáció akkor is fennáll, ha a potenciális vevő képtelen érzékelni a jelet. Jakob Christensen-Dalsgaard, a Dél-Dániai Egyetem munkatársa szerint sosem láttak még hasonlót.
Christensen-Dalsgaard vezeti azt a laboratóriumot, melyben az élőlények hallását elemezték. Az eredményeket a Cambridge-i Egyetemen anatómiai vizsgálatokkal is igazolták: az érintett fajok nem képesek a békák által kiadott magas frekvenciájú hangok érzékelésére.
A legtöbb hím béka hívogatással próbálja felkelteni a nőstények figyelmét, ez azonban veszélyes: a zaj a potenciális ragadozókat is odacsábíthatja.
„Az ember azt gondolná, hogy ha egy jelet nem érzékel a célközönsége, akkor az elveszik az evolúció során” – mondta Sandra Goutte, az Universidade Estadual de Campinas szakértője és az eredményekről beszámoló tanulmány vezető szerzője. Úgy tűnik, hogy a hímek torokmozgása valójában vizuális jel, a hangképzés pedig ennek a figyelemfelkeltésnek a mellékterméke.
A nyergesbékafélék sok más élénk színű trópusi békához hasonlóan mérgezőek, éppen ezért kevésbé fenyegetik őket a ragadozók. A kutatók célja most az, hogy az érintett fajokat tovább vizsgálva jobban feltérképezzék az állatok kommunikációs rendszerét.