Amerika és Oroszország összefog: irány a mélyűr!

A NASA és a Roszkozmosz megállapodásával az emberiség egy lépéssel közelebb kerülhet a mélyűrhöz.

Kép: NASA
Ahhoz, hogy a NASA a Holdon túlra is fenntartható expedíciókat vezethessen, nem csupán ipari partnerekre, de nemzetközi segítségre is szüksége lesz. Az amerikai űrhivatal 2017. szeptember végén bejelentette: megállapodást kötött az orosz Roszkozmosszal. A cél a Hold közelébe megálmodott mélyűri átjáró megépítése.
A közös nyilatkozat alapján a NASA és a Roszkozmosz hasonlóan látja a jövő emberi misszióit. A két űrügynökség, illetve a Nemzetközi Űrállomás egyéb partnerei úgy gondolják, hogy a mélyűri átjáró stratégiai tényező az emberi űrexpedíciókban. A NASA már kötött szerződéseket ipari partnerekkel az űreszközzel kapcsolatos tanulmányok elkészítésére, a jövőben a Roszkozmosz és más űrhivatalok is hasonlóan járnak majd el.
Robert Lightfoot, a NASA munkatársa szerint a NASA örömmel veszi, hogy bár az átjáró még csupán koncepció, már most nő a nemzetközi érdeklődés a Holdon túli missziókkal kapcsolatban.
A NASA úgy tervezi, hogy a Naprendszer alaposabb feltérképezését a Hold környékén kezdi. Az űrhivatal ehhez az új Space Launch System rakétát és az Orion űrhajót használná. Az elképzelés megvalósítása gyökeresen változtathatja meg az űrutazást. Az átjáróról szóló tanulmányok technikai információkat fognak ismertetni, melyek a jövőbrni együttműködések miatt lesznek fontosak.
A Nemzetközi Űrállomás partnerei napjainkban azon dolgoznak, hogy megfogalmazzák a 2020-as évek küldetéseinek céljait és lehetőségeit – ide tartozik az átjáró terve is. Ezzel egy időben a NASA az ipari partnerekkel közösen az átjáró és az űrhajók lakóblokkjainak létrehozásával is foglalkozik. Eddig öt céget bíztak meg azzal, hogy építsék meg saját koncepciójuk prototípusát 2018-ig.
A NASA emellett már a jövő űreszközeinek meghajtási és energiaellátási rendszerének kidolgozására is kért ipari javaslatokat.