Meglepő módon fejlődtek a kardfogú tigrisek csontjai

Bár a kardfogú tigrisek a korabeli macskafélékhez képest erősebb csontokkal születtek, később rokonaikhoz hasonlóan fejlődtek.

Kép: Long K (2017); CC-BY
A pleisztocén kori, azaz 37000-9 000 évvel ezelőtti Smilodon fatalis (vagyis „halálos kardfogú tigris”) csontozatát már eddig is igen erősnek tekintették. Az azonban, hogy a kardfogú tigrisek csontváza miként is alakult, régóta megválaszolatlan kérdés.
Katherine Long, a Kaliforniai Állami Műszaki Egyetem munkatársa kollégáival több száz Smilodon-csontot hasonlított össze egy korabeli tigrisméretű macska, a Panthera atrox leleteivel – számol be a Science Daily. A maradványok az élőlények különböző fejlődési szakaszát képviselték.
Az elemzés alapján a kardfogú tigrisek valóban erős csontozattal születettek, később azonban csontjaik nem fejlődtek olyan mértékben, mint amit a kutatók elvártak. A Smilodon csontjai más macskafélékhez hasonlóan az idők során megnyúltak, karcsúbbá váltak, így nem lettek még vaskosabbak.
Don Prothero, az új tanulmány társszerzője szerint a kardfogú tigrisek mellső lába szokatlanul erős volt. Az új vizsgálat azonban felfedte, hogy a végtagok a fejlődés során nem alakultak robosztusabbá, hanem inkább megtartották a sztereotipikus növekedési mintát. A ragadozó lábai gyorsabban nyúltak, mint vastagodtak.
Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy az ősi ragadozók fejlődésükben sokkal inkább hasonlítottak mai rokonaikra, mint eddig hittük.