Török régészek úgy vélik, a „Mikulás” valódi sírját találták meg
Török régészek azonosíthatták Szent Miklós, az egykori myrai püspök nyughelyét.
Kép: Wikipedia
A kutatók úgy vélik, Szent Miklós sírjára bukkantak a dél-törökországi Demre temploma alatt – számol be a Telegraph. A települést egykor Myrának hívták, és itt születhetett a későbbi Szent Miklós a 3. század végén.
Cemil Karabayram, az Antalyai Műemlékvédelmi Hatóság vezetője elmondta, bár a nyughely kifejezetten jó állapotban lehet, nagyon nehéz megközelíteni a templom padlóját borító mozaikok miatt. Karabayram nagyon optimista a felfedezéssel kapcsolatban, ugyanakkor kiemelte, hogy a feltárás hosszú időt vehet igénybe.
„Nagyon jó eredményekhez jutottunk, de az igazi munka csak most kezdődik” – mondta a kutató, aki szerint a padló alatt akár Szent Miklós érintetlen maradványait is meglelhetik. Sema Dogan, az ásatás vezetője úgy gondolja, hogy a felfedezés fellendítheti a helyi turizmust.
Szent Miklós szakofágja a törökországi Myrában
Fotó: Wikipedia
Miután Szent Miklós 343. december 6-án meghalt, testét Demrében temették el. Korábban úgy hitték, hogy a maradványokat 1087-ben Itáliába, Bariba csempészték – az ott lévő Szent Miklós bazilika azóta is népszerű zarándokhely. A török régészek most azonban arra jutottak, hogy más csontokat vihettek el a 11. század végén.
A gyermekekkel nagylelkű szent legendái alapján alakult ki később a Mikulás karaktere. A Mikulás ünnepét Magyarországon a 19. század óta tartják.