Kifordította a Hold belsejét az ősi aszteroida
A szakértőket meglepte, hogy a Hold felső köpenye mennyiben különbözik a földitől.
NAGYÍTÁS
Déli-pólus-Aitken-medence a kép alsó részén látható, sötétebb színnel
Fotó:NASA/Goddard Space Flight CenterScientific Visualization Studio
Jay Melosh, a Purdue Egyetem munkatársa és a kutatócsapat vezetője szerint a Föld köpenyét egy olivin nevű ásvány építi fel. A tudósok általában azt feltételezik, hogy a többi bolygó is a Földre hasonlít.
A Hold a felszíne alatt, a mélyben fekvő kőzeteket elemezve azonban nem fedezték fel az olivin dominanciáját, helyette egy másik ásványra, az úgynevezett ortopiroxénre bukkantak – számol be a Purdue Egyetem oldala.
Nagyjából 4 milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas aszteroida ütközött a Holddal. A becsapódás hatására alakult ki az égitest legnagyobb krátere, a Déli-pólus-Aitken-medence. Az aszteroida az ütközés helyén kilökte a Hold köpenyének egy részét, az anyagból még az égitest túlsó oldalára is jutott.
Melosh csapata a szétszórt köpeny ásványi összetételét elemezte. A szakértők ehhez azt vizsgálták, hogy miként lép interakcióba a napfény a felszínen található anyagokkal, majd a jelek alapján következtettek az ásványok típusára. Briony Horgan, a Purdue Egyetem bolygótudósa szerint nagyon fontos, hogy alaposabban megismerjük a helyi talajt, mielőtt holdjárókat küldenénk az égitestre.
A kutatók a pontosabb elemzés érdekében létrehozták az ősi ütközés háromdimenziós modelljét. Amennyiben a Hold köpenye többnyire olivinből épül fel, akkor az ásvány nyomát a felszínen kell keresni. A szakértők viszont ortopiroxént fedeztek fel a Déli-pólus-Aitken-medencében és környékén. Bár a térségben némi olivin is jelen van, nem ez az anyag a domináns.
A Föld köpenyének felső részéből származó minták többnyire zöldek, fekete pöttyökkel – azaz főként olivinből állnak, de ortopiroxént is tartalmaznak. A Holdnál feltehetőleg épp fordított a helyzet. Az új eredmények miatt érdemes lesz átgondolni az égitest kialakulására és fejlődésére vonatkozó elképzeléseket.