3000 éves agyagtáblákat találtak Irakban
A szakértők Iraki Kurdisztán területén fedezték fel az ősi szövegeket.
Kép: Peter Pfälzner, University of Tübingen
A Tübingeni Egyetem régészei Peter Pfälzner vezetésével végeztek feltárásokat Észak-Irakban. A csoport az ásatás során 93, időszámítás előtt 1250-ből származó agyagtáblát azonosított. A leletek szövegeit egyelőre nem fordították le, a feljegyzések megfejtése minden bizonnyal hosszú folyamat lesz.
A táblák a 2013-ban felfedezett bronzkori város, Basszetki területén kerültek elő. A régió instabil helyzete ellenére a régészek hónapokon át vizsgálták a helyszínt. A feltárás során a korai, a középső és a késő bronzkorból származó rétegeket is kiástak. Az eredmények alapján a város időszámítás előtt 3000 és 600 között nagyjából folyamatosan lakott volt.
A szakértőknek a térségben először sikerült a Mittani Királysághoz kötődő réteget feltárnia. A szinten azonosított két tábla arról árulkodik, hogy Basszetkiben az időszámítás előtti 2. évezred közepén virágzott a kereskedelem. A település feltehetőleg jó fekvésének köszönhette sikerét.
A város a Középasszír Birodalom korában érte el fénykorát. A tübingeni kutatók által azonosított 93 tábla épp ebből az időszakból származik. A leletek egy részét gondosan elrejtették, úgy tűnik, a táblák tartalma igen fontos volt a korabelieknek.
A régészek egyelőre nem tudják, hogy a szövegek üzleti, jogi vagy vallásos jelentőséggel bírnak-e. Az egyik forrás egy töredékét már sikerült lefordítani, ez egy Gula nevű istenséget említ.
Mivel több tábla sincs kiégetve, néhány lelet pedig rossz állapotú, a szövegek elolvasása nem lesz könnyű feladat. A kutatók azt remélik, hogy a források értékes információkat tartalmaznak a korabeli Mezopotámia történelméről.