„Maszkkal” álcázta magát a 130 millió éves dinoszaurusz

A kutatóknak sikerült rekonstruálniuk egy kistestű tollas dinoszaurusz színét.

Kép: Robert Nicholls
A Bristoli Egyetem kutatóinak sikerült rekonstruálniuk a Kínában felfedezett Sinosauropteryx mintázatát – számol be az egyetem oldala. A szakértők szerint az élőlény több módszert is használt az álcázáshoz.
Fiann Smithwick, a vizsgálat vezetője úgy véli, a gyermekkönyvek szürke élőlényeivel ellentétben a dinoszauruszok egy része kifinomult mintázattal álcázta magát. „A látás a modern madarakhoz hasonlóan a dinoszauruszoknak is nagyon fontos volt” – mondta a kutató.
A szín rekonstrukciója abban is segít, hogy jobban megismerjük azt a környezetet, melyben a faj 130 millió évvel ezelőtt mozgott. Jakob Vinther, a tanulmány társszerzője szerint a dinoszauruszok mai szemmel furcsák lehetnek, mintázatukban azonban sokban hasonlítanak a modern állatokra.
A szakértők az elemzésben azt mérték fel, hogy miként helyezkedtek el a sötét pigmentációjú tollak a dinoszaurusz testén. A vizsgálat olyan mintázatot fedett fel, amely sokban emlékeztet néhány mai állat rejtőszínére.
A Sinosauropteryx szeme körül állarcszerű sötét csíkok helyezkedtek el, farka pedig szintén csíkos volt. Ez valószínűleg megzavarta a fajra veszélyes ragadozókat, illetve a dinoszaurusz potenciális zsákmányait.
Az élőlény hasa emellett jóval világosabb lehetett, mint a háta. Efféle mintázat sok olyan mai fajnál megfigyelhető, melyek a szavannán élnek. A zártabb környezetekben, például az őserdőkben élőknél sokkal fokozatosabb és kisebb az eltérés a hát és a has színe között.
A szakértők ebből kiindulva arra jutottak, hogy a Sinosauropteryx olyan területen élt, ahol kevesebb volt a vegetáció.