Idegen eredetű égitestet találhattak a Naprendszerben

Az objektum egy 25 fényévre található csillagtól érkezhetett.

Fotó: NASA / JPL / Horizons
A szakértők a PanSTARRS 1 égboltfelmérési program hawaii teleszkópjával találták meg az objektumot – számol be a Sky & Telescope. Az égitest egyedi pályája alapján a kutatók arra jutottak, hogy az objektum egy idegen csillagtól érkezhetett a Naprendszerbe.
„Ha a későbbi vizsgálatok igazolják pályája különös természetét, akkor ez az objektum lehet az első egyértelmű esete egy csillagközi üstökösnek” – mondta Gareth Williams, a Csillagászati Egyesület Kisbolygó Központjának munkatársa.
A tudósok rövid- és hosszúperiódusú üstökösöket szoktak megfigyelni, ugyanakkor léteznie kell egy harmadik típusnak is. Ezek az objektumok idegen csillagoktól szöktek el, hiperbolikus pályát írnak le, és csupán egyszer haladnak el a Nap mellett.
Az új égitest 2017. szeptember 9-én járt a legközelebb a Naphoz, de csak október 18-án sikerült azonosítani. A kutatók ekkor úgy vélték, hogy egy üstökössel van dolguk, így az objektum a C/2017 U1 nevet kapta. A későbbi elemzések azonban felfedték, hogy az égitest valójában egy aszteroida, ezért A/2017 U1-re nevezték át.
Az objektum nem esett szét, amikor megközelítette a Napot, így következtetni tudtak a méretére. A kisbolygó látható fényessége alapján a felszíne 10 százalékát alkothatják kőzetek, szélessége pedig 160 méter lehet.
Az A/2017 U1 különlegessége a pályája lapultsága, azaz excentricitása. Az égitest excentricitása 1,19, tehát jóval hiperbolikusabban kering, mint a másik potenciális csillagközi objektum, a Bowell-üstökös, melynek excentricitása csupán 1,05.
A számítások alapján az aszteroida a Lant csillagképben fekvő, 25 fényévre található Vega csillagtól szökött el. Az A/2017 U1-nak 300000 évbe telhetett távoli csillag és a Naprendszer közti táv megtétele.
Mikor az égitest belépett rendszerünkbe és másodpercenként 26 kilométerrel haladt. Ha továbbra is ilyen gyorsan halad, 10 millió év múlva több mint 850 fényévre jár majd.