Azonosították a legkorábbi dokumentált napfogyatkozást

Az időszámítás előtt 1207. október 30-án történt esemény segítségével az egyiptomi fáraók uralkodási idejét is pontosítani lehet.

Kép: Wikipedia
Egy bibliai és egy ókori egyiptomi szöveg kombinációja alapján a kutatók pontosítani tudták a fáraók, például Nagy Ramszesz uralkodásának idejét – számol be a Cambridge-i Egyetem oldala.
A szakértők Józsué könyvét használták. A történet szerint miután Józsué Izrael népét Kánaánba vezette, így szólt: „Nap, állj meg Gibeon fölött, s Hold, Ajalon völgye fölött!” A szöveg alapján „a Nap megállt az ég közepén, s csaknem egy egész napig halogatta lenyugtát.”
Colin Humphreys, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és a tanulmány társszerzője szerint amennyiben ez egy valódi megfigyelést ír le, úgy egy jelentős csillagászati jelenséggel van dolgunk. A szakértő hozzátette, a modern fordítással ellentétben a klasszikus héber változat akár napfogyatkozásra is utalhat.
Humphreys és kollégája, Graeme Waddington, nem az elsők, akik arra jutottak, hogy a részlet egy napfogyatkozást ír le. Az új vizsgálatot megelőzően viszont nem sikerült további adatokkal is alátámasztani az elképzelést.
Egy ókori egyiptomi forrás, a Merenptah-sztélé alapján a zsidók időszámítás előtt 1500-1050 között éltek Kánaán területén. Merenptah fáraó az ismert uralkodó, II. Ramszesz fia volt.
A kutatók már korábban is használták a két szöveget, hogy meghatározzák az érintett napfogyatkozás dátumát. A kísérletek ugyanakkor sikertelenek voltak, mivel a szakértők rendszerint teljes napfogyatkozásokban gondolkodtak. Humphreys és Waddington azonban gyűrűs napfogyatkozásokat keresett – ez az a jelenség, melynek során a Hold ugyan elhalad a Nap előtt, de nem takarja ki a csillag egészét.
A kutatók olyan módszert alakítottak ki az esemény időpontjának meghatározására, amely a Föld forgásán alapul. A szakértők arra jutottak, hogy időszámítás előtt 1500-1050 között egyetlen gyűrűs napfogyatkozás volt látható Kánaán területéről: 1207. október 30-án, délután.
Az adatok alapján ez volt a legkorábbi dokumentált napfogyatkozás. Amennyiben a vizsgálat eredményét más kutatások is igazolják, úgy az esemény segíthet az egyiptomi fáraók uralkodásának pontosabb datálásában.
A tanulmány adatai szerint II. Ramszesz például nem 1279-1213, hanem 1276-1210 között ült Egyiptom trónján.