34 veszélyeztetett faj kapott kiemelt védelmet az ENSZ-től

A Fülöp-szigeteken megrendezett ülésen többek közt az oroszlánt, a csimpánzt, a zsiráfot, a leopárdot és a cetcápát választották ki további védelemre.

Kép: Wikipedia
A CMS (Conservation of Migratory Species) összesen 34 veszélyeztetett fajt választott ki kiemelt védelemre – számol be a Phys.org. Bradnee Chambers, a szervezet munkatársa szerint a vándorló állatok megóvása különösen nehéz, hiszen ezek az élőlények gyakran határokon át mozognak. A fajok ráadásul sokszor olyan országok területére tévednek, melyeknek kevésbé szigorú a természetvédelmi szabályozása.
A szakértők úgy döntöttek, hogy négy afrikai emlőst, az oroszlánt, a leopárdot, a zsiráfot és a csimpánzt további intézkedésekkel kell megvédeni. Az afrikai élőlények mellett sok kevésbé ismert állat, például 10 keselyűfaj is fokozott védelmet kapott. Chambers szerint ezek a madarak elengedhetetlen szerepet töltenek be a tetemek eltüntetésében, illetve a betegségek terjedésének megakadályozásában.
A CMS a legnagyobb halfaj, a cetcápa kiemelt megóvásáról is döntött. Az élőlény védelme nagyon fontos a Fülöp-szigetek számára, hiszen a hatalmas állat az ország egyik legjelentősebb látványossága. A cetcápa mellett további három cápa- és rájafajt is kiválasztottak.
A szakértők egy kevésbé ismert ragadozó, a góbi medve listára tételét is elfogadták. A Mongólia és Kína területén őshonos fajból mára csupán 45 példány maradt a természetben.
A Fülöp-szigeteken tartott ülésen egyébként egy olyan eljárást is bevezettek, mellyel felmérhetik, hogy az egyes tagországok mennyiben tartják be a CMS előírásait. Bár a szervezet nem sújtja szankciókkal a szabálysértőket, így is több ország nem felelt meg az elvárásoknak. A CMS-nek ennek ellenére további jogkörnövelésre lesz szüksége.
A szervezetnek több mint 120 tagja van, Kína, illetve több más ázsiai ország azonban kimaradt a megállapodásból. Chambers szerint a cél az, hogy a jövőben Kínát is bevonják a CMS-be.