Páratlan kincsekre bukkantak a clunyi apátságnál

Ezüst- és aranyérmék, egy pecsétgyűrű, valamint két aranytárgy került elő.

Kép: Anne Baud-Anne Flammin-Vincent Borrel
Az Anne Baud, az Université Lumière Lyon 2, valamint Anne Flammin, a Centre national de la recherche scientifique munkatársa által vezetett csapat 2017-ben, szeptember közepe és október vége között folytatott ásatást a középkori kolostornál. Az Université Lumière Lyon 2 régészei 2015 óta dolgoznak a helyszínen.
A szakértők a vizsgálat során 2200 francia ezüstérmét, 21 berber aranydinárt, egy vörös ékkővel ellátott arany pecsétgyűrűt, illetve két aranyleletet – egy összehajtott fóliát és egy kerek tárgyat – azonosítottak.
Az ezüstpénzek a 12. század elején készülhettek, többségüket az apátság verette. Az aranyérmék viszont a mai Spanyolország és Marokkó területéről származnak, és a berber Ali ibn Juszuf uralkodása alatt bocsátották ki, 1121-1131 között.
A kincsek közül talán a pénzek a legérdekesebbek. Korábban még nem találtak egyszerre ekkora mennyiségű francia ezüstdeniert, az aranydénárok pedig lenyűgöző gazdagságra utalnak. A korszakban ugyanis az aranyérmék igazi ritkaságnak számítottak, csak a legkivételesebb esetekben használtak efféle fizetőeszközt. A leletek újabb bizonyítékok arra, hogy a clunyi apátság a 12. század első feléig megőrizte gazdagságát és befolyását.
A szakértők abban reménykednek, hogy ásatásuk hatására újabb feltárások indulnak majd. A kutatók azt is szeretnék kideríteni, hogy kihez tartoztak a kincsek, miért rejtették el, miként kerültek az aranydinárok Clunybe, illetve milyen épület állt a leletek felett elásásukkor.