Egy különleges szakmai nap Budapesten
2017. november 21-én megrendezett budapesti Légifotó Napon a látogatók megismerkedhettek e különleges szakmával, hazai képviselőivel, a legmodernebb eszközökkel, az új trendekkel.
Budapest egy különleges légi felvételen
A szakmai nap a fotográfusoknak, légi videósoknak és légi térképészeknek is nagyszerű lehetőséget kínált az eszmecserére és az új technológiák megismerésére. Az Óbudai Egyetemen több repülőgép osztály, sőt a motoros siklóernyős és gyrocopteres légi fényképészek is részt vettek, nem beszélve a számos drónos (UAV) légi fotósról és légi filmesről.
Olyan nemzetközi hírű légi fotósok számoltak be munkájuk szépségeiről és nehézségeiről, mint László János, Jászai Balázs, Bakó Gábor, vagy Sóki Tamás. A nagyszerű felvételek készítéséhez gyakran különleges történetek is tartoznak, a szakemberek sokszor előre nem tervezett szituációkról, kockázatos vagy éppen mulattató esetekről is beszámoltak.
A délutáni szekció már inkább a légi felmérések világába kalauzolta a hallgatóságot, ahol szintén neves, nagy tapasztalatokkal rendelkező szakemberek adtak elő az egyetemi és szolgáltató szférából. Például megtudhattuk, hogyan készül 3D nyomtatott terepasztal a drónnal fényképezett magyar tájakról, épületekről és azt is, hogy mely szoftverek, milyen módon rekonstruálják a környezetünket ezekből a képekből. Bemutatták milyen követelmények mentén lehet igazán pontos, szabatos térképeket készíteni a légi felvételekből, hogyan lehet napelem farmok hibáit kiszűrni a levegőből és miként segíti a katasztrófavédelem munkáját a pilóta nélküli repülőeszköz.
A kiállításon 18, a légi térképészet hazai történetét bemutató tablót láthatott a közönség, és Bakó Gábor előadásában e történeti áttekintést meg is hallgathatták.
Az ingyenes rendezvény következő helyszíne, Szeged és Budapest után, Székesfehérvár lesz. A rendezvények elsődleges célja, hogy a fiatalok megismerkedjenek azokkal a felsőoktatási intézményekkel és szakokkal, ahol hobbijuk szakmává érhet. A térképészeten, geodézián, fényképészeten és távérzékelésen túl a drónok megjelenésével a villamosmérnöki, programozói és egyéb ide kötődő szakok is beletartoznak a légi fényképezéshez kapcsolódó pályaorientációs lehetőségekbe.
Összeállította: Répás Zoltán, az ACRSA társelnöke