Rendkívül nehéz lesz az idegen élet azonosítása

Olyan éghajlati jelenséget fedeztek fel, amely megnehezítheti az idegen élet megtalálását.

Kép: MPIA Graphics Department
Egy új tanulmány szerint bizonyos exobolygókon olyan egyedi szélminták alakulnak ki, melyek elsodorják az atmoszférában az életre utaló nyomokat – számol be az EurekAlert.
Napjainkban a szakértők úgy vélik, hogy a jövőben, megfelelő űrteleszkópok segítségével meg tudják majd vizsgálni a Naprendszeren kívüli objektumok légkörét. Az elemzéssel pedig olyan aeroszolokra és gázokra – például ózonra – bukkanhatnak, melyek a potenciális mikroorganizmusok és növények nyomai.
A Ludmila Carone, a Max Planck Csillagászati Intézet munkatársa által vezetett csapat új tanulmánya azonban alááshatja a terveket. A szakértők arra jutottak, hogy az életre utaló jeleket a közeljövőben nem leszünk képesek kimutatni.
A kutatók két közeli Föld-szerű égitestet, a Proxima b-t és a TRAPPIST-1d-t vizsgálták. Ezek az exobolygók igen gyorsan, kevesebb mint 25 nap alatt kerülik meg halvány, apró csillagukat. A közelség miatt az objektumok kötött tengelyforgásúak: mindig egyazon oldalukat mutatják csillaguk felé.
A bolygók két oldalán így hatalmas hőmérsékletkülönbség alakul ki, ez pedig segíti az erős szelek létrejöttét. A folyamat hatására az ózon az egyenlítő felé sodródik, itt viszont kifejezetten nehéz lesz számunkra az azonosítása. Carone szerint ez persze azt is jelenti, hogy a gáz látszólagos hiánya nem feltétlenül jelenti majd a helyi élet hiányát is.
A kutatók bíznak benne, hogy a jövő eszközei, például a James Webb űrtávcső segítenek majd az exobolygók alaposabb megértésében.