Borostyánba ragadva fedeztek fel egy 99 millió éves kullancsfajt

Egy nemzetközi kutatócsoport olyan ősi kullancsokat vizsgált, melyeket borostyánkövek őriztek meg.

Fotó: E. Peñalver et al.
Egy 99 millió éves, Mianmarból előkerült borostyánban olyan kullancsot találtak, amely egy tollba kapaszkodva konzerválódott – számol be a Phys.org. Az új felfedezés igen jelentős, ugyanis csak nagyon ritkán azonosítanak megkövesedett parazitákat gazdatestükhöz kapcsolódó maradványokkal együtt.
A fosszíliáról sokaknak aJurassic Park juthat eszébe, igaz, az új lelet nem a jura, hanem a kréta korból származik, a kullancsban található esetleges vérből pedig nem lehet rekonstruálni az érintett dinoszaurusz DNS-ét – az efféle komplex molekulák ugyanis rövid élettartamúak.
Enrique Peñalver, a Spanyol Földtani és Bányászati Intézet munkatársa és az új tanulmány vezető szerzője szerint a kullancsok jól ismert élősködők, melyek befolyásolják az emberek és állatok egészségét. Egészen mostanáig viszont nem került elő egyértelmű bizonyíték a távoli múltban betöltött szerepükről.
Mianmarban és környékén az évek során számtalan ősi borostyánt találtak már. Ezek a leletek sokban hozzájárulnak a korszak élőlényeinek megértéséhez. A most felfedezett kövület például felfedte, hogy az érintett dinoszaurusz tollának szerkezete sokban hasonlított a modern madarak tollára. A fosszília ráadásul az első közvetlen bizonyíték a tollas dinoszauruszok és a paraziták kapcsolatára.
Ricardo Pérez-de la Fuente, az Oxfordi Egyetem kutatója és az új tanulmány társszerzője szerint azt ugyan nem tudni, hogy a toll pontosan milyen fajhoz is tartozott, a borostyán kora azonban azt mutatja, hogy a lelet nem egy modern madár maradványa.
A kutatók később a most felfedezett kihalt kullancsfaj, a Deinocroton draculi több képviselőjét is azonosították mianmari borostyánokban. Az egyik példány teste jóval nagyobb volt az átlagosnál, így feltételezhető, hogy az élősködő elpusztulása előtt nem sokkal vért szívott.