Meglepő leletek kerültek elő egy ásatás során

A vikingekhez köthető tárgyakat találtak egy norvégiai temetőben.

Fotó: NTNU University Museum
Egy norvégiai középkorban épült Steinei kápolna közelében egy ma is használatban lévő temető található. A temető napjainkban is egyre növekszik, a norvég örökségvédelmi törvények pedig megkövetelik, hogy a kibővítés előtt feltárást végezzenek az érintett területen.
Az ásatást a Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem múzeumának régészei folytatták – számol be a Phys.org. Az intézet munkatársai a rutinfeltárás során igencsak meglepő leletekre bukkantak.
Feltehetőleg egy könyvhöz tartozó pántot is azonosítottak a szakértők. A kutatók úgy vélik, hogy a tárgyat a vikingek zsákmányolták Írországban. A jelek szerint a lelet egy ezüstből készült aranyozott kapocs, amely egy vallásos témájú könyvet fogott össze. A tárgyat borító szimbólumok alapján a régészek arra jutottak, hogy a lelet kelta eredetű.
„Volt aki nagyon finoman ír importnak nevezte, ez azonban csak egy kedves kifejezés arra, hogy valaki Írországban járva szerezte meg az érdekes tárgyat” – mondta Reidar Andersen, a múzeum igazgatója. Nagy valószínűséggel egy fosztogató viking kaparintotta meg, aki később a mai Norvégia területére hozta.
Andersen szerint az ásatás megkezdése előtt nem hitték volna, hogy bármi érdekesre fognak bukkanni. A felfedezés azonban azt sugallja, hogy a vizsgált régió a viking korban igen jelentős volt, ugyanis az írországi expedíciókat csak a tehetősebb harcosok engedhették meg maguknak.
A régészek által vizsgált terület egy hatalmas, régi birtokhoz kapcsolódik, amely legalább a viking kor óta létezik. Az efféle lelőhelyek gyakran bővelkednek vaskori és középkori maradványokban.
Steine település mellett a kutatók övcsatot, kulcsot, valamint egy kés pengéjét is találták. A vizsgálatnak köszönhetően az is kiderült, hogy a helyi, 1140-es években épült kápolnán ugyannak a kőművesnek a jele látható, mint a Nidarosi katedrálison, Skandinávia egyik legnagyobb templomán. Ez azt jelenti, hogy a két építményt egyazon mester emelte.
A szakértők az első ásatás után úgy döntöttek, további feltárásra lesz szükség. A nyáron öt héten át tartó munka során a régészek újabb tárgyakat azonosítottak. A legkorábbi lelet a 8. századból származik.