Ősi székletminták bizonyítják Hippokratész igazát

A szakértők egy görög szigeten gyűjtöttek be mintákat.

Fotó: Piers Mitchell/Elsevier
A kutatók Kéosz szigetének ősi sírjainál begyűjtött székletmintákat vizsgáltak. Az ürülékben olyan parazita férgekre bukkantak, melyeket először Hippokratész írt le 2500 évvel ezelőtt – számol be a Cambridge-i Egyetem oldala.
Evilena Anastasiou és Piers Mitchell, az egyetem munkatársai újkőkori, bronzkori és római kori sírok talaját analizálták. A helyi föld ugyanis tartalmazza a nyughelyekben fekvő személyek lebomlott székletnyomait. A Cambridge-i kutatók által vezetett nemzetközi csoport több bélféregfaj, például a Trichuris trichiura és az Ascaris lumbricoides maradványaira bukkant az elemzés során.
Hippokratész és tanítványai az időszámítás előtti 5-4. században számtalan betegséget írtak le, napjainkban pedig a kutatók igyekeznek kideríteni a jellemzések alapján, hogy mely rendellenességre utaltak a görög tudósok. Az új felfedezésnek köszönhetően a szakértők képesek voltak pontosan azonosítani néhány Hippokratész által leírt parazitát.
Piers Mitchell szerint egészen mostanáig csak a történészek megállapításai alapján lehetett következtetni arra, hogy milyen férgek is szerepelnek az ógörög szövegekben. Az új eredmények részben alátámasztják a korábbi elképzeléseket, ugyanakkor új részleteket is feltárnak – például azt, hogy az ostorféreg is jelen volt a régióban.
Hippokratész egyébként a következő tüneteket társította az élősködők fertőzéséhez: hányás, hasmenés, láz, hidegrázás, gyomorégés, gyengeség és a has puffadása. Az ókori orvos úgy gondolta, a betegségeket különböző gyógyszerekkel, például zúzott gurgolyagyökér, méz és víz keverékével érdemes gyógyítani.