Múmiákban fedezték fel a mellrák és mielóma legkorábbi nyomát

A szakértők két ókori leletet elemeztek, melyek Kubbet el-Hava nekropoliszából kerültek elő.

Kép: University of Granada
A Miguel Cecilio Botella López, a Granadai Egyetem munkatársa által vezetett csapat egy női és egy férfi test CT-vizsgálata során azonosította a rendellenességeket – számol be a Phys.org.
Az adatok elemzése után a szakértők megállapították, hogy a nő időszámítás előtt 2000 körül mellrákban, míg a férfi időszámítás előtt 1800-ban a csontvelőt érintő rosszindulatú daganatos betegségben, mielóma multiplexben halt meg. Mindkét személy a társadalom előkelő rétegéhez tartozott.
A CT-vel a kutatók beavatkozás nélkül analizálhatták a múmiákat. A technika segítségével ráadásul részletesen megismerhették a testek belső szerkezetét.
A csapat két teljesen sértetlen későkori múmiát is megvizsgált. A szakértők az adatoknak köszönhetően rekonstruálni tudták a 9 éves fiú és a tinédzser lány arcszerkezetét. Az idősebb és az újabb leletek tartósítási módszerei közti különbségek azt mutatják, hogy az ókori egyiptomi technika sokat változott az évszázadok során. A Hérodotosz által leírt mumifikáló eljárás valószínűleg csak a 10. században jelent meg.
A felnőtt személyek maradványaiban azonosított daganatok azt bizonyítják, hogy a betegségek régóta jelen vannak az emberiség életében. A felfedezés azt is jelenti, hogy a korszakban képesek voltak ápolni és ellátni a súlyos, hosszú lefolyású betegségben szenvedőket.
A fiatalabb múmiákban a kutatók nem találtak rendellenességekre utaló nyomokat. A csapat ezért úgy hiszi, hogy a fiú és a lány valamilyen akut fertőzésben halt meg.