Ősi medvefajra bukkantak az északi sarkkörön túl

Az is kiderült, hogy az élőlény édesszájú volt.

Fotó: Mauricio Antón
A Kanadai Természettudományi Múzeum és a Los Angeles Megyei Természettudományi Múzeum munkatársai 3,5 millió éves medvefosszíliákra bukkantak Kanada sarki területén – számol be a Phys.org. A leletek elemzése nemcsak azt fedte fel, hogy az élőlény közeli rokonságban állt a mai medvékkel, hanem azt is, hogy a faj édesszájú volt.
Az érintett medvefaj a Protarctos abstrusus, melyet eddig csak egy idahói fogdarab alapján ismertek. A kutatók úgy gondolják, hogy az élőlény valamivel kisebb lehetett egy fekete medvénél.
Xiaoming Wang, az új tanulmány vezető szerzője és a Los Angeles-i Természettudományi Múzeum munkatársa szerint az új kövületek a korai medvék legészakibb bizonyítékai, a felfedezés pedig segíthet annak megértésében, hogy miként nézett ki a modern medvék őse.
A kutató hozzátette, a fogakon talált szuvasodások alapján azt feltételezik, hogy az érintett faj sok édes bogyót fogyaszthatott. Ez azt mutatja, hogy a medvéknél már ekkor is ettek a gyümölcsöt.
A szakértők a fogak mellett koponya- és állkapocstöredékeket, illetve két példány csontvázának egyes részeit is azonosították.
A leleteket egy 20 éves periódus alatt gyűjtötték be a Kanadai Természettudományi Múzeum szakértői az Ellesmere-szigeten. A lelőhelyen nem csupán medvék, de növények, halak, hódok, kisebb ragadozók és szarvasok maradványait is megtalálták.