Ritkán készül ilyen részletes kép egy idegen csillagról

A szakértők egy Daru csillagképben fekvő objektumot örökítettek meg.

Fotó: ESO
A kutatók az 530 fényévre található hűvös vörös óriást, a π1 Gruis-t vizsgálták. Az objektum tömege közel azonos a Napéval, igaz, nagyjából 350-szer nagyobb és több ezerszer fényesebb csillagunknál. Az új képet már csak azért is érdemes megnézni, mert a Nap nagyjából 5 milliárd év múlva hasonló vörös óriássá fog alakulni.
Mikor az égitest kifogyott hidrogénjéből, 100 millió fokra melegedett fel, majd a héliumát kezdte el felélni. A forró mag végül kitágította a külsőbb rétegeket.
A Claudia Paladini, az Európai Déli Obszervatórium (ESO) munkatársa által vezetett nemzetközi csapat a Very Large Telescope segítségével örökítette meg a π1 Gruis-t.
A szakértők a vörös óriás felszínén úgynevezett granulákat fedeztek fel, melyek a plazma le- és feláramlásával alakulnak ki. Az égitest egy-egy szemcséje megközelítőleg 120 millió kilométer átmérőjű, míg a Napon a granulák csupán 1500 kilométeresek. Az eltérés oka az, hogy a π1 Gruis kisebb felszíni gravitációja kedvez a szemcsék képződésének.
A legtöbb távoli csillag megfigyelését megnehezíti az objektumok körül porfelhő, a π1 Gruis esetében azonban a por kellően távol van az objektumtól.