A világ legnagyobb Gömböce a Corvin sétányon
Az első olyan homogén test, amelynek csupán egy stabil és egy instabil egyensúlyi helyzete van, 2017. december közepétől kültéri szoborként is látható.
A rozsdamentes gyöngyszórt krómacél héjú, négytonnás, 4,5 méter magas, több mint 40 ezer liter térfogatú alkotás a VIII. kerületben, a Nokia Skypark irodaház előtt
Fotó: Mohai Balázs/MTI
A Gömböc feltalálója két magyar építészmérnök, Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatói, akik több mint 10 évnyi kitartó kutatás után találtak rá a Gömböc formájára. A kutatók egy 1995-ben, Vlagyimir Igorevics Arnold a világ egyik leghíresebb matematikusa által felvetett elméleti kérdést válaszoltak a Gömböccel, amire korábban még senki nem volt képes: ennek a testnek egy stabil és egy instabil, azaz összesen két egyensúlyi pontja van. Ennél kevesebb egyensúlyi helyzettel rendelkező test bizonyítottan nem létezik a világon. 2007-ben Domokos Gábor és Várkonyi Péter elkészítették az egyedülálló magyar találmányt, melyet akárhogy is tesszünk le, mindig a stabil egyensúlyi pontjába tér vissza, akárcsak a keljfeljancsi. A Gömböc különlegessége azonban, hogy anyaga homogén: nem egy, a belsejében elhelyezett súly, hanem maga a forma által állapodik meg minden esetben ugyanazon a ponton.
Domokos Gábor, az egyik feltaláló a Gömböc-szobor előtt
Fotó: Mohai Balázs/MTI
Mára több ezer különféle Gömböc található több mint 50 országban. Az egyedi, sorszámozott darabok állandó kiállítási tárgyként láthatóak a világ leghíresebb egyetemein és múzeumaiban, többek között Oxfordban, a Princeton Egyetemen, valamint a windsori kastélyban. Az eddigi legnagyobb, 2,5 méter magas Gömböc-szobrot a 2010-es shanghai világkiállítás magyar pavilonjában láthatta a közönség.
A Corvin Gömböcöt a Futureal-csoport megbízásából Zalavári József művészeti vezetésével a Direct Line Kft. építette.