Magyar szakértők segítségével azonosítottak négy új exobolygót

A nemzetközi kutatócsapat forró Jupitereket fedezett fel a HATSouth segítségével.

Fotó: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)
A Magyar Automatikus Déli Távcsőhálózat (Hungarian-made Automated Telescope Network-South, azaz HATSouth) 24 széles látószögű teleszkópból áll. A rendszer távcsövei a déli félgömb három helyszínén, Chilében, Namíbiában és Ausztráliában találhatóak. A HATSouth fő feladata az, hogy a tranzit módszer segítségével azonosítsa és jellemezze az exobolygókat.
Indulása óta a hálózat nagyjából 2000 jelöltet mutatott ki, ezek közül 40-ről pedig már bebizonyosodott, hogy valóban exobolygók. A közelmúltban a Thomas Henning, a Max Planck Csillagászati Intézet munkatársa által vezetett csapat négy újabb égitest felfedezését jelentett be – számol be a Phys.org. Az új tanulmány elkészítésében magyar szakértők, így Bakos Gáspár csillagász, Csubry Zoltán csillagász, Lázár József szoftverfejlesztő, Papp István elektromérnök, illetve Sári Pál gépészmérnök is részt vettek.
A csapat 2010 márciusa és 2016 februárja közt vizsgált négy G típusú törpecsillagot. Az elemzés során az objektumok előtt elhaladó exobolygók nyomára akadtak, a későbbi megfigyelések pedig négy égitest jelenlétét igazolták.
Az új exobolygók, a HATS-50b, a HATS-51b, HATS-52b és HATS-53b mind nagyobbak és forróbbak, mint a Jupiter. Az objektumok közül a legkisebb a HATS-50b, amely így is 1,13-szor nagyobb a Naprendszer legnagyobb bolygójánál. A leghatalmasabb objektum a HATS-51b, ez 1,41-szer nagyobb a Jupiternél.
Az új exobolygók meglehetősen távol, 1560-2300 fényévre találhatóak. A szakértők az efféle forró felszínű, kis sűrűségű, nagy méretű és csillagukhoz közel keringő exobolygókat forró Jupitereknek nevezik.