25 év elég volt a Karib-tenger drámai átalakulásához

A szakértők szerint van még remény bizonyos változások visszafordítására.

Fotó: Wikipedia
Tengerbiológusok egy csoportja új tanulmányban mutatja be a Karibi-térség átalakulását – számol be a Smithsonian Intézet. A Karib-tenger élővilágának védelmével foglalkozó program (CARICOMP) keretében a part menti ökoszisztémát elemezték.
A 2017 végén ismertetett adatok nem túl biztatóak. A szakértők szerint a vizsgált helyszíneken átlagosan 42 százalékkal romlott a vízminőség. Igaz, a globális felmelegedés ellenére nem tapasztaltak látványos hőmérsékletemelkedést a tengerben.
Iliana Chollett, a Smithsonian Tengervédelmi Program munkatársa szerint a helyi állapotokban, például a vízminőségben egyértelmű változásokat észleltek, globális szinten ugyanakkor nem mutattak ki jelentős átalakulásokat.
Az azonban, hogy nem érzékelték a tenger felmelegedését, még nem feltétlenül jelent jót. Mivel a mélyben a víz hőmérséklete folyamatosan változhat, jóval hosszabb elemzésre van szükség ahhoz, hogy észlelhessék a felmelegedést.
25 évvel ezelőtt a CARICOMP résztvevői 29 helyszínen állítottak fel mérőállomásokat. Bár az állomásokat igyekeztek úgy kialakítani, hogy az emberi tevékenység hatásai ne befolyásolják, nem találtak ilyen területet.
Rachel Collin, a Smithsonian Trópuskutatási Intézetének szakértője úgy véli, a jelentés egyik pozitívuma, hogy az adatok alapján a helyiek képesek megküzdeni a lokális változásokkal. Erre jó eszköz a szennyezettség szabályzása. A kutató szerint ha az emberek a közeljövőben együtt tudnak fellépni az átalakulás ellen, még van esély bizonyos változások visszafordítására.