Kiderült, milyen történeteket olvastak Feketeszakáll matrózai
Úgy tűnik, a 18. századi kalózok szerettek olvasni.
Fotó: Wikipedia
Az Észak-Karolinai Természeti és Kulturális Erőforrások Osztályának munkatársai az Anna királynő bosszújának roncsán folytatott munkálatok során 18. századi papírtöredékeket azonosítottak. Annak idején nagyjából egy évig volt Edward Teach, azaz Feketeszakáll zászlóshajója.
A szakértők a darabkákat a Levéltárak és Rekordos Részlegével és a Delaware-i Egyetem munkatársaival vizsgálták meg. Az elemzés felfedte, hogy a töredékek egy részén még ma is olvasható néhány szó. A csapat ezeket tanulmányozva igyekezett kideríteni, hogy mely könyv töredékeivel van dolguk.
A hónapokon át tartó kutatás végén a szakértők megállapították, hogy az érintett mű Edward Cooke kapitány 1712-es könyvének első kiadása. A kötetben az író azt az 1708-1711 közti tengeri utazást mutatja be, melyet Woodes Rogers vezetett. Rogers később maga is beszámolt az expedícióról.
Az efféle történetek igen népszerűek voltak a 17-18. század fordulóján, hatásukra pedig újabb expedíciók indultak és új könyvek születtek. Cooke és Rogers például leírták, hogy utazásuk során miként mentették meg Alexander Selkirköt, aki négy évet töltött egyedül egy lakatlan szigeten. Daniel Defoe 1719-ben Selkirk kalandja alapján írta meg a Robinson Crusoe-t.
Bár az ilyen könyvek igen gyakoriak lehettek a korabeli hajókon, és több történelmi utalás is van arra vonatkozóan, hogy Feketeszakáll flottáján könyvek is utaztak, eddig nem bukkannak efféle maradványokra. Az új felfedezés sokat elárul a hírhedt kalóz zászlóshajójáról, illetve a 18. századi kalózokról.