6000 év elég volt, hogy kiirtsuk az európai erdők felét

Egy új kutatás szerint Európában már az újkőkor alatt megindult az erdőirtás.

Fotó: Wikipedia
A Plymouth-i Egyetem munkatársai által vezetett nemzetközi kutatócsoport több mint 1000 helyszínen folytatott pollenanalízist. Az adatok alapján egykor Közép- és Észak-Európa kétharmadát foglaltál el erdőségek. Napjainkban csupán az érintett területek egyharmadán állnak erdők, igaz, a nyugati és part menti régiókban, például Angliában a csökkenés sokkal látványosabb volt. Ezekben a térségekben 10 százalék alá zuhant az erdőkkel borított területek aránya.
Az utóbbi időkben az új energiaforrások és építési technikák használatának, valamint az erdővédelmi programoknak köszönhetően bizonyos területeken a negatív trend megfordult. Neil Roberts, a csapat vezetője szerint az Egyesült Királyság és Írország 200 éve érte el az erdőminimumát, sok európai ország azonban még nem jutott el erre a pontra. Skandinávia ugyanakkor, ahol a mezőgazdaság kevésbé jelentős, még mindig túlnyomórészt erdős.
A szakértők az analízisnek köszönhetően meghatározhatták, hogy miként változtak Európai erdői az elmúlt 11 000 év során. A csapat három különböző módszerrel vizsgálta a pollenmintákat.
Az adatok alapján 11 000 éve 60 százalékos volt az erdővel való lefedettség, az arány azonban 80 százalékra nőtt 6000 évvel ezelőtt. Az újkőkor alatt megjelenő új mezőgazdasági technikák hatására aztán megindult a csökkenés, amely a bronzkor végére felgyorsult, és még napjainkban is megfigyelhető.
Roberts szerint eredményeik azért meglepőek, mert korábban úgy vélték, hogy az erdőirtás modern jelenség. A kutató kiemelte, bár az erdők eltűnésének vannak negatív hatásai, a növekvő mezőgazdasági területek sok élőlénynek teremtettek életteret.